BRATISLAVA 16. septembra (WBN/PR) – Je to priam neuveriteľné, ale posledné septembrové dni budú už po štvrtý raz patriť festivalu vizuálneho umenia BLAF – Bratislava Art Festival. Keď jeho organizátori v roku 2010 uviedli do života prvý ročník, netušili, že sa formát bude tešiť takej veľkej obľube, a že bude dynamicky rásť do takých rozmerov, v akých sa svojim priaznivcom predstaví už koncom tohto mesiaca.
V roku 2013 sa bude festival konať v dňoch 26. až 29. septembra a prebiehať bude už tradične v desiatkach bratislavských nekomerčných a súkromných galérií a v Slovenskej národnej galérii. Programová dramaturgia festivalu je tento rok obohatená o vlastnú programovú zložku z dielne organizátora – Nadácie – Centrum súčasného umenia – ktorá bude spočívať v posilnení prednáškovej časti podujatia pod hlavičkou Ako na umenie a v novom bloku eventov v podobe performancií, ako domácich, tak zahraničných umelcov, s názvom Živé umenie. Z domácej scény spomeňme performance mladej generácie Andreja Cséfalvaya, Zuzany Žabkovej, Kataríny Morháčovej, Lucky Mičíkovej, Martina Vongreja, Miry Gáberovej, Piraten a podobne, zo zahraničných sa predstaví hviezda rakúskej performatívnej scény Ines Doujak, či mladý kosovský umelec Astrit Ismaili. Z ostatných domácich performatívnych umelcov (či prosto iba umelcov, ktorí sa však podchvíľou vyjadrujú aj vo forme performance – teda vystúpenia, spojeného s hovoreným slovom, prvkami tanca, divadla atď.) spomeňme literárne autorské duo Generátor X Michala Habaja a Petra Šuleja, ktorý svoje vystúpenie okorenili tanečnými kreáciami mladých tanečníc, či Petru Fornayovú, tanečníčku a autorku divadelných a tanečných predstavení. Z prednášajúcich prídu do Bratislavy napríklad teoretička a kurátorka súčasného umenia s presahmi do oblasti internetového umenia Karen Archey z New Yorku, riaditeľky viedenského artfairu Vienna Fair Vita Zaman a Christina Steinbacher-Pfandt, profesor a vedec z Royal College of Art v Londýne a univerzity v Brightone David Crowley, či performatívny umelec z Bosny a Hercegoviny Mladen Miljanović, ktorý sa okrem iného tento rok predstavil v pavilóne Bosny a Hercegoviny na 55. Bienále v Benátkach.
Opomenúť nemôžeme ani pestrý program tridsiatky participujúcich bratislavských galérií. Každá si pripravila pestrú zmes vernisáží, komentovaných prehliadok a eventov vo vlastnej dramaturgii a počas trvania festivalu budú pre návštevníkov otvorené v neštandardných otváracích hodinách a bezplatne. Za pozornosť stojí účasť novej a dlhoočakávanej iniciatívy Kunsthalle LAB, situovanej v Dome umenia, po prvý krát Galérie mesta Bratislava, novej komornej galérie Eggplant, bytovej galérie Flatgallery, Pisztoriho paláca, súkromných galérií Roman Fecik a Zahorian, novej galérie v KS Dunaj G~, či účasť design factory alebo gandy gallery. V rámci ostatných sa návštevníci môžu tešiť na pestrý program galérie Artotéka, CT Gallery, Galérie Čin-Čin, Galérie X, HIT, Krokus, Medium, Nova, Open, Photoport, Satelit, Stredoeurópsky dom fotografie, Space v novej podobe, Slovenskú národnú galériu, Slovenskú výtvarnú úniu, T-Gallery, tranzit a Atelier.EM.
Zo sprievodných programov ani tento rok nebudú chýbať aktivity Slovak Fashion Council-u, koncentrované do nového priestoru Kontakt, situovanom v samom strede Starého mesta. Slovak Fashion Council sa tento rok zameria na problematiku spolupráce ako devízy pre módny priemysel, resp. fashion biznis. Prednášky domácich i zahraničných hostí na túto tému budú doplnené sprievodnou výstavou v galérii Satelit. Na prednáške v rámci sprievodného projektu Clubovka odprezentuje svoju tvorbu mladý (1977) a extrémne talentovaný francúzsky dizajnér Ito Morabito, tvoriaci pod značkou Ora-Ïto. Počas BLAF-u bude v Bratislave zároveň prebiehať stretnutie a kongres európskej iniciatívy teoretikov umenia AICA – International Association of Art Critics, na ktorom sa rovnako predstavia medzinárodne etablovaní zaujímaví profesionáli z oblasti teórie vizuálneho umenia. Z ďalších sprievodných podujatí dávame do pozornosti Heineken Bike Workshop, formou ktorého oslávi na BLAF-e svoje 140-te narodeniny spoločnosť Heineken. Študenti z desiatich katedier Vysokej školy výtvarných umení budú v rámci workshopu navrhovať originálny dizajn mestských bicyklov, z ktorých vo finále bude jeden vyžrebovaný pre niektorého z návštevníkov festivalu a jeden pre autora najoriginálnejšieho vizuálu, o čom rozhodne medzinárodná komisia.
BLAF 2013 posilnil aj edukatívny rozmer – v rámci sprievodného programu V galérii nezvoní, ktorý vznikol s podporou Nadácie Orange, pripravil pre 600 žiakov základných škôl a študentov stredných škôl, pestrú zmes vzdelávacích a tvorivých workshopov, na ktorých sa budú môcť na výstavách vybraných galérií, participujúcich na festivale, oboznámiť s rôznymi výtvarnými technikami, umeleckými druhmi a smermi formou kreatívneho vnímania a interpretácie umeleckých diel. Sprievody po vybraných galériách budú prebiehať počas prvých dvoch dní festivalu v troch turnusoch.
BLAF 2013 tradične zaháji veľkolepý koncert na nádvorí Slovenskej národnej galérie (SNG), tento rok v sprievode kapiel Puding Pani Elvisovej, Le Payaco a Zóna A. Nádvorie SNG bude žiť pestrým programom aj cez víkend, o.z. Čerstvé ovocie prináša ako každý rok, rozsiahly dizajnový BLAF market a spolu s ním sú prichystané bohaté sprievodné podujatia, kde si „na svoje“ prídu určite všetky vekové kategórie. Záver festivalu a jeho ukončenie budú situované do Tranzit-u na Zlatých pieskoch, kde sa okrem neformálnej záverečnej party bude premiérovo premietať film Braňa Špačeka Marec, poberáš sa starec? alebo s Julom Kollerom od bodu A do bodu B., ktorý vznikol pri príležitosti dnes už legendárnej výstavy Júliusa Kollera v tranzite v roku 2005. Bonusom BLAF-u 2013 bude každoročne možnosť výhry – tentokrát mestského bicykla. Stačí prejsť 5 galérií, zozbierať od každej pečiatku do programovej brožúry, ktorú treba odovzdať v poslednej navštívenej galérii. Výherca bude vyžrebovaný po skončení festivalu.
Organizátori a všetky participujúce subjekty sa tešia na stretnutie s vami, v pestrých dňoch babieho leta, od 26. do 29. septembra.