BRATISLAVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Slovenské elektrárne, a.s. (SE) plánujú v rámci dostavby 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce rekonštrukciu striech na hlavných objektoch. Ako vyplýva z Vestníka verejného obstarávania, rekonštrukciu striech zabezpečí pre Slovenské elektrárne stavebná spoločnosť ZIPP, spol. s.r.o. Firmy už podpísali v októbri zmluvu za približne 3,7 mil. eur. „Zhotoviteľ vykoná realizáciu rekonštrukcie existujúceho strešného krytu hlavných budov, demoláciu existujúceho krytu a dopravu materiálu z demolácie mimo stavenisko, nakladanie s odpadom a likvidáciu odpadu, dodávku a montáž nového strešného krytu, transport, skladovanie a manipuláciu s materiálmi, či test vodopriepustnosti,“ uvádza sa vo výsledku tendra.
Práce na dostavbe 3. a 4. bloku Mochoviec začali Slovenské elektrárne oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenské elektrárne by mali prifázovať tretí blok Mochoviec v jeseni 2012 a štvrtý blok o osem mesiacov neskôr, v roku 2013. Projekt dostavby atómovej elektrárne si vyžiada celkovo zhruba 2,775 mld. eur. Dostavané bloky budú mať výkon 880 megawattov. Počas dostavby bude v Mochovciach pracovať v priemere približne 3 500 ľudí, pričom 200 až 300 stálych pracovných miest by malo vzniknúť po sprevádzkovaní blokov.
Slovenské elektrárne oficiálne podpísali kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to so spoločnosťami Škoda Jadrové strojírenství (JS), Atomstrojexport, VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.
Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %. Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá drží 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.
SITA