BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Poslanci parlamentu nakoniec o novele zákona o stavebnom sporení rokovať nebudú. Schválili totiž návrh, aby sa z rokovania vypustil tak návrh na skrátené legislatívne konanie, ako aj samotný zákon. Ústavnoprávny výbor už predtým informoval, že predloženie novely je v rozpore s rokovacím poriadkom pre nedodržanie polročnej lehoty od neschválenia obdobného návrhu.
Rozhodnutie poslanci urobili na základe odporúčania predsedu parlamentu, ktorý tlmočil návrh troch poslaneckých klubov z rokovania poslaneckého grémia. Návrh vychádzal zo stanoviska ústavnoprávneho výboru. „Toto hlasovanie oceňujeme ako prejav zodpovedného prístupu poslancov k odporúčaniu odborníkov z Ústavnoprávneho výboru NR SR. Určite pri rozhodovaní zvážili všetky riziká, ktoré by boli s prerokovaním a prípadným schválením novely spojené,“ povedal predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš.
Dokonca aj stavebné sporiteľne namietali proti opätovnému predkladaniu zákona, keďže neuplynula polročná lehota od prvého neschválenia, teda od 19. októbra. Vtedy nakoniec novelu po prezidentovom vrátení neschválili, a to aj pre chýbajúce hlasy poslancov zo strany SaS. Stavebné sporiteľne dokonca nevylučovali právne kroky a zvažovali aj podanie na súd, ak by návrh prešiel.
Ministerstvo po mesiaci opäť predkladalo
Ministerstvo financií opätovne predložilo novelu, ktorá upravovala výšku štátnej prémie. Štátna prémia za rok 2012 mala byť vo výške 10 % z ročného vkladu, najviac v sume 15 eur. Rezort tak chcel zrušiť vzorec na výpočet štátnej prémie od januára 2012 a od januára 2013 stanovovať výšku štátnej prémie v zákone o štátnom rozpočte. Celková predpokladaná úspora v rámci novely bola približne 33 mil. eur ročne, pričom s úsporou sa počítalo od roku 2013. Podľa stavebných sporiteľní sa počas celého roka šíri masívna antikampaň k stavebnému sporeniu a záujem o stavebné sporenie podľa nich klesol. Čiže ministerstvo financií dosiahlo podľa Prvej stavebnej sporiteľne svoje tak či tak.
V platnosti ostávajú pôvodné podmienkyŠtátna prémia sa určuje podľa vzorca, ktorý zohľadňuje predovšetkým výšku úrokových sadzieb štátnych dlhopisov, a jej výška je na úrovni 66,39 eura a jej nárok má aj klient, ktorý uzavrie zmluvu napríklad aj v poslednom dni tohto roka. To bola tiež jedna z vecí, ktorú ministerstvo financií vytýkalo. Podľa nich sa mala výška prémie vyplácať podľa toho, v ktorom kvartáli sa zmluva uzavrie, no len v prvom roku sporenia a malo to byť platné pre nové zmluvy uzatvorené od nového roka. Novela taktiež upravovala výšku poplatkov a zrušenie poberania štátnej prémie počas čerpania medziúveru, čo sa nemalo týkať uzatvorených zmlúv pred platnosťou tohto zákona.
„Ustanovenie návrhu novely zákona, ktoré bolo jediné v celom návrhu novely pozitívne pre stavebných sporiteľov – zníženie poplatkov, stavebné sporiteľne zrealizujú bez ohľadu na legislatívu. Je to v kompetencii stavebných sporiteľní, na reguláciu poplatkov nepotrebujú zákon,“ dodal Béreš.