Stane sa prvou prezidentkou USA? 15 vecí, ktoré potrebujete vedieť o Kamale Harrisovej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kamala Harrisová
Demokratická kandidátka na prezidentku USA a viceprezidentka Kamala Harrisová. Foto: Archívne, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Američania o nej niekedy hovoria ako o ženskej verzii exprezidenta USA Baracka Obamu. Hoci tým vzdávajú hold jej veľkosti a Barack je jej dobrý priateľ, ona túto prezývku vyslovene odmieta.

„Nesiem vlastné posolstvo,”argumentuje. „Moja matka mi často hovorila: „Kamala, môžeš byť prvá, kto urobí veľa vecí. Uisti sa, že nie si posledná“.“

Kto je žena, z ktorej má strach aj Donald Trump? Kamala Harrisová dokazuje, že má vážny záujem o pozíciu najsilnejšej ženy sveta. Ak by ste čakali zdržanlivú ženskú politiku štýlu Zuzany Čaputovej, ste na omyle. Bývalá právnička si servítku pred ústa nedáva ani keď sa jedná o jej najväčšieho súpera.

Počas mojej kariéry právničky som pracovala s páchateľmi všetkého druhu. Predátori, ktorí zneužívali ženy. Podvodníci, ktorí okrádali spotrebiteľov. Klamári, ktorí porušovali pravidlá pre svoj vlastný prospech. Takže ma počúvajte, keď hovorím: Poznám tie typy ako je Donald Trump. Poznám tie typy a mala som dočinenia s ľuďmi ako je on,“ dodala.

O Kamale sme toho do minulého mesiaca veľa nepočuli. Hovorí sa, že verejne v mene Joe Bidena veľmi nevystupovala, aby nenastali ešte väčšie pochybnosti o jeho spôsobilosti výkonu prezidentskej funkcie. Po ostrej júlovej predvolebnej debate s Donaldom Trumpom však už aj samotný prezident snáď tušil, že jeho dni na tróne lídra štátov sú spočítané.

Verbálne medzery a slabé argumenty na drzého republikána s podrezaným jazykom nestačili a debata skončila 1:0 pre Trumpa. O niekoľko dní neskôr Biden oznámil svoje stiahnutie z kampane za znovuzvolenie a podporil kandidatúru Harrisovej na prezidentku. A tu začína príbeh ženy, o ktorej sa za pár hodín dozvedel celý svet. Má šancu stať sa prvou prezidentkou USA? Ak áno, čo dokáže zmeniť?

15 vecí o Kamale Harris, ktoré potrebujete vedieť:

1. Demokratická politička sa narodila v Oaklande v Kalifornii 20. októbra 1964 do imigrantskej rodiny

Jej otec Donald J. Harris bol ekonóm z Jamajky a matka indická vedkyňa Shyamala Gopalan. Keď mala Kamila sedem rokov, jej rodičia sa rozviedli a Kamalu so sestrou vychovávala prevažne matka, no s otcom sa stále stretávali cez víkendy.

Jej matka bola významná výskumníčka rakoviny prsníka, no sama rakovine v roku 2009 podľahla. „Moja mama, Shyamala Gopalan, bola vedkyňa, ktorá mala v živote dva ciele: nájsť liek na rakovinu prsníka a vychovať svoje dve dcéry,“ napísala Kamala vo svojich memoároch.

Kamala Harris
Jej bojovnú náturu a zmysel pre rovnoprávnosť do nej vštepila práve matka. Foto: www.facebook.com

2. Jej bojovnú náturu a zmysel pre rovnoprávnosť do nej vštepila práve matka

„Moja matka veľmi dobre pochopila, že vychováva dve čierne dcéry. Vedela, že jej adoptovaná vlasť uvidí Mayu a mňa ako čierne dievčatá, a bola odhodlaná zabezpečiť, aby z nás vyrástli sebavedomé, hrdé černošky.“

Aby sestry nikdy nezabudli na svoj pôvod, mama im dala typické indické mená. Kamala v Indii znamená lotosový kvet, ktorý symbolizuje znovuzrodenie.

3. Vyštudovala politickú vedu a ekonomiku na Howardovej univerzite vo Washingtone

Svoje štúdium na jednej z popredných národných černošských vysokých škôl opísala ako jednu z najobohacujúcejších skúseností svojho života. Na univerzite navštevovala debatný krúžok, kde si vycibrila svoje argumentačné schopnosti. Štúdium jej však nestačilo a prihlásila sa na Hastingsovu vysokú školu práva v San Franciscu, ktorú tiež úspešne dokončila.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

4. Po získaní právnického titulu pracovala ako zástupkyňa okresného prokurátora v Oaklande v Kalifornii

Získala si povesť tvrdohlavej a vytrvalej právničky. Stíhala prípady násilia gangov, obchodovania s drogami a sexuálneho zneužívania. Jedným z jej najkontroverznejších rozhodnutí počas jej právnickej kariéry bolo, keď odmietla vykonať trest smrti proti mužovi, ktorý zavraždil sanfranciského policajta Isaaca Espinozu. Neskôr vyjadrila osobný nesúhlas s trestom smrti a dala predvolebný sľub, že ho nikdy nebude podporovať.

5. V roku 2010 bola zvolená za generálnu prokurátorku Kalifornie

Kamala sa tak stala prvou ženou a prvou Afroameričankou, ktorá tento post zastávala. Jej mandát bol veľmi plodný a za najväčší úspech v tejto úlohe sa považuje vyrovnanie vo výške 18 miliárd dolárov, ktoré vybojovala pre majiteľov domov čeliacich exekúcii.

Ďalším bolo vytvorenie otvorenej justície, online platformy na sprístupnenie údajov trestného súdnictva verejnosti. Databáza pomohla zlepšiť zodpovednosť polície zhromažďovaním informácií o počte úmrtí a zranení osôb v policajnej väzbe. Post obhájila aj v roku 2014.

6. Prezident Obama uznal krásu Kamaly Harrisovej a nazval ju „najlepšie vyzerajúcou generálnou prokurátorkou“

Neskôr sa ospravedlnil po tom, čo kritici označili komentár za sexistický a nevhodný. Kamala je priateľka Baracka Obamu už od čias jeho kandidatúry v roku 2004. Manželia Obamovci tiež verejne podporili Harrisovú ako kandidátku na post šéfky Spojených štátov.

„Začiatkom tohto týždňa sme s Michelle zavolali našej kamarátke Kamale Harris. Povedali sme jej, že si myslíme, že z nej bude fantastická prezidentka Spojených štátov a že má našu plnú podporu,“ napísal 26. júla Barack Obama na Facebooku.

„Výber Kamaly za viceprezidenta bolo jedným z najlepších rozhodnutí, aké kedy Joe Biden urobil,“ dodal exprezident USA.

7. V roku 2016 sa stala senátorkou Kalifornie

V Senáte Spojených štátov presadzovala právne predpisy na boj proti hladu, poskytovanie úľavy na nájomnom, zlepšenie zdravotnej starostlivosti o matky, rozšírenie prístupu ku kapitálu pre malé podniky, oživenie americkej infraštruktúry a boj proti klimatickej kríze.

8. V auguste 2020 ju Joe Biden predstavil ako svoju viceprezidentku

„Keď bola Kamala generálnou prokurátorkou, sledoval som, ako získala kontrolu nad veľkými bankami, pozdvihla pracujúcich ľudí a chránila ženy a deti pred zneužívaním. Vtedy som bol hrdý a som hrdý aj teraz, že ju mám ako svoju partnerku v tejto kampani,“ povedal Biden.

Ako jeho viceprezidentka presadila, aby mladiství, ktorí majú na konte prvé obvinenie z užívania ľahkých drog, nemali taký náročný prístup k získaniu vzdelávania či zamestnania. Bojovala a stále bojuje za presadenie národnej legislatívy na ochranu volebných práv a zachovanie prístupu žien k interrupciám, ktorý bol po roku 2022 v mnohých štátoch výrazne obmedzený.

Harrisová sa stala hlasnou a úspešnou obhajkyňou práva na zdravotnú starostlivosť o reprodukčné zdravie vrátane spomínaných potratov. Počas Bidenovej kampane v roku 2024 často varovala, že opätovné zvolenie Trumpa by ešte viac obmedzilo prístup žien k interrupciám.

Joe Biden, Kalamala Harrisová
Americký prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová Foto: Archívne, AP Photo/Evan Vucci

9. Má skvelý zmysel pre humor

Vo videu, ktoré zverejnila na svojich sociálnych sieťach v roku 2020 po víťazstve Bidena vo voľbách, so srdečným smiechom telefonuje s Bidenom: „Dokázali sme to, dokázali sme to, Joe. Budúci prezident Spojených štátov amerických!“

Jej priateľka Rosario-Richardson o Harrisovej hovorí ako o veľmi veselej osobe, ktorá sa stále smeje a má výborný zmysel pre humor. Aj vďaka svojmu dôvtipu podľa jej slov v univerzitnom debatnom krúžku excelovala.

10. Svoj prvý spor vyhrala, keď mala len 12 rokov

Vo veku 12 rokov sa Kamala spolu so svojou matkou a sestrou Mayou presťahovali do Montrealu v Kanade. Práve tam Kamala a jej sestra zorganizovali protest proti majiteľovi ich bytového domu, ktorý nedovolil deťom hrať sa na trávniku budovy. Vzbura bola úspešná a malé bojovníčky dosiahli svoje.

Kamala mala zmysel pre službu spoločnosti vštepenú od svojich rodičov, ktorí sa pravidelne zúčastňovali pochodov za občianske práva. Dokonca aj s maličkou Kamalou v kočíku.

11. Zaslúžila sa na prijatí zákona na znižovanie inflácie

V roku 2022 ho podpísal Joe Biden. Zákon predstavoval významný legislatívny úspech, v ktorom viceprezidentka Harrisová zohrala kľúčovú úlohu. Jeho cieľom je znížiť výdavky pre rodiny, riešiť klimatickú krízu, znížiť rozpočtový deficit a zabezpečiť, aby veľké korporácie platili svoj podiel na daniach.

12. Svojho manžela spoznala na „rande naslepo“

V roku 2014 sa vydala za amerického právnika Douga Emhoffa. Spoznali sa počas rande naslepo“, ktoré zorganizovala Harrisovej najlepšia kamarátka. „Tohto muža musíš spoznať,” rozkázala kamarátka a zdá sa, že mala pravdu. Ich šťastné manželstvo trvá už 10 rokov. Emhoff je tak prvým gentlemanom USA.

Kamala Harrisová
Demokratická kandidátka na prezidentku USA a viceprezidentka Kamala Harrisová so svojím manželom Douglasom Emhoffom. Foto: Brendan Smialowski/Pool via AP.

13. Nikdy nemala deti

Kamalin manžel Doug má dve deti z predchádzajúceho manželstva, ktoré spoločne s Kamalou vychováva. Jeho syn Cole pracuje ako výkonný asistent vo firme, ktorej zakladateľmi sú Brad Pitt a Jennifer Aniston. Dcéra Ella je úspešná modelka.

Harrisová nikdy svoje deti nemala, no s manželovými potomkami má výborný vzťah. Nepáčilo sa im slovo macocha, tak si vymysleli náhradu a nevlastnej mame hovoria „Momala“.

14. Pozná recept na rovnováhu medzi osobným životom a kariérou

V rozhovore so Sherri Sheperd odpovedala na otázku, ako zvláda rodinu aj kariéru, takto: „Musíte si sadnúť a naplánovať si to. Ja si v nedeľu s mužom sadnem – máme taký plánovací míting, aj keď to znie hrozne, je to tak. A počas toho máme jedno pravidlo – nikto neplače. A prechádzame si svoje rozvrhy, kde každý z nás bude celý týždeň.“

Nedeľné večere s rodinou sú pre ňu priorita, aby zostala sústredená. „Každú nedeľu si sadneme k jednému stolu a najeme sa spoločne. Ak sú v meste deti a chcú niekoho pozvať, rada ich privítam.“

15. Je nadšená kuchárka

Keď má viceprezidentka chvíľku voľného času pre seba, veľmi rada varí a najradšej si vymýšľa svoje recepty. Rodina ju presviedča, aby napísala kuchárku, no ona sa len smeje, že to nebude možné. Vždy, keď sa jej návšteva opýta na recept, totiž odpovie nejak takto: „Trochu toho, asi za hrsť tamtoho a tak od oka tohto…“

Demokratka Kamala Harrisová momentálne vedie v súboji o post prezidenta USA v pomere 42 % ku 37 % za republikánom Donaldom Trumpom. Vyplýva to zo štvrtkového prieskumu agentúry Ipsos. Prezidentské voľby v Spojených štátoch v roku 2024 budú 60. prezidentské voľby v histórii. Voliči budú 5. novembra 2024 voliť svojho prezidenta a viceprezidenta na štvorročné funkčné obdobie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpJoe BidenKamala Harrisová