BRATISLAVA 24. augusta (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s v stredu zlepšila výhľad ratingu Slovenska na pozitívny zo stabilného. Zároveň rating záväzkov krajiny potvrdila na A+/A-1. Agentúra konštatovala, že jej hodnotenie úverovej spoľahlivosti Slovenska odzrkadľuje jej názory na desaťročie trvajúce ekonomické a fiškálne reformy krajiny, jej silný potenciál rastu a jej miernu, hoci pomaly sa zvyšujúcu zadlženosť. Spomínané silné stránky Slovenska však oslabuje to, že v krajine je vysoká miera štrukturálnej nezamestnanosti, aj to, že úroveň bohatstva je stále menšia v porovnaní s inými členmi eurozóny.
Agentúra pripomína, že slovenská koaličná vláda sa moci ujala v júli 2010 a sľúbila zlepšiť fiškálnu situáciu a do roku 2013 znížiť rozpočtový deficit pod hranicu 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Rozpočet pre tento rok ráta s deficitom na úrovni 4,9 % HDP, pričom v predchádzajúcich dvoch rokoch bola jeho priemerná výška 8 % HDP. Svoj cieľ vláda plánuje dosiahnuť kombináciou škrtov vo výdavkoch a opatrení na zlepšenie príjmov. Standard & Poor’s predpokladá, že vláde SR sa do roku 2013 podarí deficit rozpočtu znížiť na úroveň 4 % HDP. Rizikom podľa nej je možný slabší výkon ekonomiky, ako sa očakáva, a odpor verejnosti a politickej opozície voči navrhnutým úsporným opatreniam. Na druhej strane však agentúra napriek možnosti predčasných volieb predpokladá, že všetky veľké politické strany budú uplatňovať sprísňovanie fiškálnej politiky.
Radičová považuje zlepšenie výhľadu ratingu za dobrú správu
Podľa predsedníčky vlády je v súčasnosti najdôležitejšou prioritou potvrdiť pozitívne očakávania a pokračovať v opatreniach, ktoré podporia stabilitu slovenskej ekonomiky a tvorbu nových pracovných miest. “Budeme sa naďalej správať zodpovedne pri schvaľovaní rozpočtu na budúce roky, sme pripravení rokovať o ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti a prijať všetky potrebné kroky,” vyhlásila Radičová.
Zlepšenie ratingového výhľadu S&P je podľa analytika Volksbank Slovensko Vladimíra Vaňa prejavom dôvery agentúry v schopnosť slovenskej vlády ozdraviť slovenské verejné financie. „Zníženie deficitu verejných financií musí byť prvoradou prioritou slovenskej hospodárskej politiky, hoci aj za cenu bolestivých a nepopulárnych opatrení,“ uviedol pre agentúru SITA Vaňo.
Slovenské ministerstvo financií rozhodnutie S&P zlepšiť ratingový výhľad krajiny víta a tvrdí, že naďalej je odhodlané dodržiavať svoj konsolidačný plán, napriek tomu, že S&P predpovedá konsolidáciu pomalšiu. „Vítame, že agentúra ocenila ozdravné úsilie novej vlády a potvrdila líderstvo Slovenska v rámci stredoeurópskeho regiónu. Ministerstvo financií sa nevzdáva ambícií znížiť deficit verejných financií na 3,8 % hrubého domáceho produktu už v roku 2012,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva financií Martin Jaroš.
Podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša je však prirodzené, že s prichádzajúcimi signálmi o zhoršovaní ekonomického vývoja v západnej Európe vyvstávajú otázky ohľadne vývoja u nás a následne dodržaní cieľov fiškálnej konsolidácie. „Predpokladám, že rozpočet bude ešte revidovaný, keďže aj v štandardnom procese ešte podlieha minimálne jednému jesennému kolu hodnotenia výborov,“ konštatoval.
Deficit v roku 2013 bude podľa Gábriša závisieť od toho, aké veľké spomalenie je pred nami a ako budú krajiny eurozóny schopné riešiť dlhový problém. „Otázniky agentúry tiež môžu súvisieť so štandardným volebným cyklom, keďže parlamentné voľby by sa mali konať v polovici roka 2014. Ale čo sa týka roku 2012 myslím, že existuje dosť odhodlania a tiež nástrojov na dosiahnutie redukcie deficitu na požadovanú úroveň,“ uviedol pre agentúru SITA Gábriš.
Pozitívny výhľad ratingu Slovenska naznačuje pravdepodobnosť jeho zlepšenia, ak vláda v súlade s očakávaniami S&P zníži fiškálny deficit, ktorý je teraz na vysokej úrovni, stabilizuje výšku štátneho dlhu v pomere k hrubému domácemu produktu a bude pokračovať v reforme trhu práce a podnikateľského prostredia. Agentúra predpokladá, že tieto kroky podporia udržateľný, silný a vyrovnaný ekonomický rast, ktorý zmenší rozdiel v bohatstve Slovenska a iných členov eurozóny. Na druhej strane, ak by sa vláde nepodarilo zastaviť rast zadlženosti, alebo ak by výrazne stagnovali navrhnuté štrukturálne reformy, rating krajiny by mohol zostať na terajšej úrovni.