Stačilo, viac už nevládzeme, štrajkujú Gréci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko
Vlajky Európskej únie a Grécka na budove ministerstva financií v Aténach, 7. február 2012. Foto: SITA/AP

ATÉNY 7. februára (WEBNOVINY) – Grécki odborári v utorok splnili svoje hrozby a začali 24-hodinový celoštátny štrajk na protest proti novým úsporným opatreniam, ktoré od Atén žiada Európska únia (EÚ) a Medzinárodný menový fond (MMF). Štrajk je sprevádzaný aj protestnou demonštráciou na Námestí ústavy v centre gréckej metropoly a sloganom podujatia je heslo Stačilo, viac už nevládzeme.

Štrajk organizujú najväčšie odborové zväzy vrátane GSEE, ktorý zastupuje pracovníkov súkromného sektora, a Adedy reprezentujúceho štátnych zamestnancov. V jeho dôsledku zostala v krajine zatvorená väčšina škôl, úradov a bánk. Meškali aj viaceré vlaky a linky metra v Aténach, leteckej dopravy sa však štrajk nedotkol.

Premiér Loukás Papadémos sa medzitým snaží presvedčiť strany z celého politického spektra, aby súhlasili s požiadavkami EÚ a MMF na zrýchlenie tempa prijímania gréckych reforiem. Grécko sa snaží ukončiť tri týždne trvajúce rokovania a vyhnúť sa tak neriadenému bankrotu, ktorý mu hrozí v už v marci. Ak by k nemu prišlo, mohlo by to ohroziť celú eurozónu a narušiť oživenie globálnej ekonomiky.

Dve najväčšie grécke odborové organizácie vyzvali občanov na generálny štrajk, aby vyjadrili nespokojnosť s ďalšími úspornými opatreniami. Ako uviedol šéf odborového hnutia zamestnancov súkromného sektora GSEE Iannis Panagopoulos, podľa nových opatrení by sa mali platy znížiť o ďalších 20 až 30 percent.

Grécka vláda odvracia bankrot

O tom, či Grécko dostane druhý záchranný blíček za 130 miliárd eur od Medzinárodného menového fondu (MMF), Európskej únie (EÚ) a z eurovalu, by sa malo rozhodnúť v utorok.

Gréci musia prijať reformy, ku ktorým sa európskym lídrom a veriteľom zaviazali. V utorok preto pokračujú rokovania s dočasným gréckym premiérom Loukásom Papadémosom a trojkou – EÚ, Európskou centrálnou bankou (ECB) a MMF.

Grécko sa snaží ukončiť tri týždne trvajúce rokovania s cieľom vyhnúť sa historickému bankrotu v polovici marca, ktorý by mohol rozvrátiť eurozónu a narušiť oživenie globálnej ekonomiky.

Grécka vláda ustúpila veriteľom, o prácu príde 15-tisíc ľudí

Grécka vláda prepustí 15-tisíc zamestnancov zo štátnej verejnej správy. Grécko tak v pondelok vyhovelo medzinárodným veriteľom, ktorí od zadlženej krajiny žiadali znížiť počet štátnych zamestnancov.

Grécki politickí lídri sa dohodli na znížení štátnych výdavkov v tomto roku v celkovej hodnote 1,5 percenta hrubého domáceho produktu. V rámci zníženia výdavkov je okrem prepustenia 15­-tisíc ľudí z štátnej verejnej správý zahrnuté aj zníženie minimálnej mzdy, ktorá je 871 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Loukás Papadémos
Firmy a inštitúcie MMF Medzinárodný menový fond