Poslanci Národnej rady SR musia podľa Amnesty International Slovensko (AIS) odmietnuť návrh, ktorým sa majú sprísniť interrupcie. Schválenie návrhu by totiž ohrozilo zdravie a psychickú pohodu žien a dievčat.
V tlačovej správe o tom informovala mediálna koordinátorka AIS Olívia Strelková. Sprísňovaniu interrupcií sa venuje novela zákona o zdravotnej starostlivosti, o ktorej bude parlament rokovať v závere aktuálnej schôdze.
Porušenie práva žien
Predložený návrh podľa mimovládnej organizácie zbytočne predlžuje čas na rozmyslenie podstúpiť interrupciu zo 48 na 96 hodín, zavádza nové požiadavky na povolenie vykonania interrupcie zo zdravotných dôvodov, a tiež povinnosť uviesť osobné dôvody žiadosti o interrupciu.
Žijeme v barbarskej spoločnosti a navyše v stredoveku, Kotlebovci majú na interrupcie jasný názor
„Je dôležité ozvať sa vždy, keď sú ohrozované a porušované ľudské práva, a to platí aj počas pandémie. Keďže rešpektujeme platné protiepidemické opatrenia, rozhodli sme sa spolu s partnerskou iniciatívou Nebudeme ticho zaplniť verejný priestor spoločne a zodpovedne, s využitím online komunikačných nástrojov,“ povedala kampaňová koordinátorka AIS Alexandra Demetrianová.
„Zavádzanie náročných požiadaviek, odďaľovania prístupu k zdravotnej starostlivosti a nových úrovní lekárskych povolení poruší práva žien na telesnú autonómiu, súkromie a dôstojnosť,“ myslí si kampaňová koordinátorka Amnesty International pre práva žien v Európe Monica Costa-Riba.
Zbierajú podpisy pod petíciu
Amnesty International Slovensko pripravila aj výzvu, v rámci ktorej môžu ľudia napísať e-mail alebo list poslancom parlamentu a dať tak najavo, že s navrhovaným oklieštením reprodukčných práv žien nesúhlasia.
„Zároveň zbierame podpisy pod petíciu, ktorú budeme do národnej rady počas trvania septembrovej schôdze pravidelne posielať,“ dodala Demetrianová. Podľa nej opatrenia v návrhu zákona ohrozujú ľudské práva žien a nespĺňajú žiadny lekársky účel.
Stredisko pre ľudské práva upozorňuje na porušovanie práv žien, kritizuje návrhy zákonov zakazujúce interupcie
„Naopak, sú v rozpore s usmerneniami o osvedčených lekárskych postupoch a sledujú výlučne politické ciele. Poslanci musia takýto škodlivý zákon odmietnuť a namiesto toho sa usilovať o odstránenie už existujúcich prekážok v prístupe k bezpečným interrupciám a zabezpečenie ochrany práva každého človeka na rozhodovanie o svojom tele a reprodukčnom zdraví,“ uzavrela Demetrianová.