BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) – Poslankyňa Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) chce, aby sa správou ombudsmanky Jany Dubovcovej o zásahu polície v Moldave nad Bodvou zaoberal parlament.
Na rokovanie parlamentu predloží návrh na zaradenie bodu programu Mimoriadna správa verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušeniu základných práv a slobôd konaním niektorých orgánov.
Ľudskoprávny parlamentný výbor mimoriadnu správu ombudsmanky vzal 27. augusta na vedomie, no odmietol, aby sa o nej rokovalo v pléne národnej rady.
Žitňanská si myslí, že pokiaľ by to Smer s nezávislou kontrolou výkonu moci myslel vážne, rokovanie o mimoriadnej správe ombudsmanky Dubovcovej v pléne NR SR podporí. “Zistenia ombudsmanky sú vážne, týkajú sa práv skupiny osôb a nemôžeme ich brať na ľahkú váhu. Minister Kaliňák má zjavne plnú hlavu verejného obstarávania a reformy verejnej správy a na jeho hlavnú agendu, prácu polície, mu nezostáva čas. Nemôžeme mu však pomáhať tým, že pochybnosti o postupoch polície prejdeme mlčaním. Zlyhaní polície totiž bolo v poslednom čase príliš veľa na to, aby sme sa tvárili, že sa nič nedeje,” hovorí Žitňanská.
Dubovcová napísala mimoriadnu správu pre národnú radu, v ktorej kritizuje políciu, že pri plánovanej pátracej akcii nemali policajti vybavené príkazy na vstup do obydlia, respektíve na domovú prehliadku. „Skutočnosť, že plánovanú pátraciu akciu po hľadaných osobách polícia naplánovala bez toho, aby disponovala príkazmi na vstup do obydlia a na domovú prehliadku, lebo ich zadováženie je pre nich ťažké, je takým vážnym nedostatkom, na ktorý musí verejný ochranca práv upozorniť,“ skonštatovala Dubovcová.
Predmetom ombudsmankinho skúmania bola policajná akcia z 19. júna v Moldave nad Bodvou na ulici Budulovská. Na akcii sa malo zúčastniť 63 policajtov, ktorí sa na miesto akcie dopravili na 23 služobných autách. Policajti boli vyzbrojení obuškami a paralyzérmi a mali so sebou aj policajných psov. Na zásah upozornilo združenie ETP Slovensko s tým, že policajti vrátane kukláčov nechali po sebe desiatky zranených ľudí, medzi nimi aj deti. Podľa viacerých mimovládok boli použitá sila a prostriedky neprimerané. Policajný prezident Tibor Gašpar spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom označili informácie o zraneniach za prehnané, polopravdivé až nepravdivé.