BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) – Ak v blízkej budúcnosti nedôjde k odstráneniu škôd a k rekonštrukcii povodňami poškodených a narušených korýt vodných tokov a protipovodňových opatrení na tokoch v správe vodného hospodárstva, lesného hospodárstva a obcí, bude po ďalších povodňových situáciách opätovne dochádzať k vyšším škodám a trvalému zhoršovaniu protipovodňovej ochrany Slovenska. Tvrdí sa to v Správe o vodnom hospodárstve v Slovenskej republike v roku 2009, ktorú na dnešné rokovanie vlády predložil minister pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Zsolt Simon (Most-Híd). V správe sa ďalej tvrdí, že pokiaľ má Program protipovodňovej ochrany zlepšiť ochranu pred povodňami, je potrebné získať na to finančné prostriedky. „Zaktualizovaná potreba finančných prostriedkov na realizáciu celého Programu protipovodňovej ochrany v SR do roku 2010 je približne 689,305 mil. eur, z toho pre Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), š. p., Žilina pripadá 611,267 mil. eur,“ píše sa v správe. K 31. decembru 2009 sa však SVP podarilo zrealizovať v rámci plánovaných protipovodňových opatrení investičnú výstavbu v hodnote len za 176,272 mil. eur. „Celkový deficit SVP, š. p. voči potrebe zabezpečenia protipovodňovej ochrany na vodných tokoch, vodných stavbách a v povodiach v jeho správe predstavuje 434,994 mil. eur,“ informuje ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja. Podľa neho je SVP nútený stanovovať priority pri postupnom budovaní protipovodňových opatrení, keďže nemá na to potrebné financie z verejných zdrojov. Projekty protipovodňovej ochrany chce preto podnik realizovať po zhodnotení „ich socio-ekonomickej a environmentálnej naliehavosti v celoslovenskom meradle“.
Kabinet dnes dostane na stôl od ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) aj „Návrh Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Izraelského štátu o spolupráci v otázkach verejnej bezpečnosti“. Dohoda by mala zabezpečovať zlepšenie obojstrannej spolupráce v oblasti verejnej bezpečnosti. Obe krajiny chcú spoločne bojovať proti terorizmu, organizovanej trestnej činnosti, obchodovaniu s ľuďmi, legalizácii príjmov z trestnej činnosti, obchodovaniu s drogami, počítačovej kriminalite a inej závažnej trestnej činnosti. Spolupracovať by mali okrem iného aj pri používaní vedy a technológie v oblasti verejnej bezpečnosti, pri kriminalistickej expertíze a v oblasti ochrany svedka. Nad spoluprácou má podľa návrhu dohliadať spoločná pracovná skupina, ktorá bude podľa potreby zasadať striedavo v Bratislave a v Jeruzaleme. Obe strany majú vzájomne komunikovať po anglicky.
Lipšic tiež predloží ministrom návrh dohody medzi Slovenskom a Slovinskom, na základe ktorej by sa mali oba štáty starať o vojnové hroby padlých v prvej i druhej svetovej vojne. Slováci by sa tak starali na svojom území o hroby slovinských vojakov a opačne. Okrem iného by si na základe dohody mali obe strany vymieňať zoznamy slovenských a slovinských vojnových obetí, pochovaných na území ich štátov. Šéf vnútra predloží aj návrh protokolu medzi Slovenskom ako krajinou Európskej únie a Srbskom o vydávaní osôb.
SITA