Spoločná bojová skupina krajín V4 je pripravená na nasadenie, Slovensko prispelo stovkami vojakov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojaci
Foto: ilustračné, SITA/Ján Grajciarík

TATRANSKÁ LOMNICA 15. mája (WebNoviny.sk) – Stav spoločnej bojovej skupiny Európskej únie krajín Višegrádskej štvorky (V4 EU Battlegroups) bol jednou z hlavných tém stredajšieho rokovania náčelníkov generálnych štábov krajín V4 v Tatranskej Lomnici. Skupina bude v pohotovosti na nasadenie od 1. júla do konca tohto roka.

Úlohy medzinárodného manažmentu

„Celá bojová skupina má dohromady 3 800 vojakov, ktorí sú z jednotlivých krajín V4 a aj Chorvátska,“ pripomenul stav skupiny náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučík Daniel Zmeko. Pripravená bude na plnenie úloh medzinárodného krízového manažmentu vo vzdialenosti do šesťtisíc kilometrov od Bruselu.

Slovensko bude mať v skupine V4 EU BG nasadených 229 vojakov. „Prispievame jednou dopravnou rotou, multifunkčnou čatou radiačnej, chemickej a biologickej obrany, ďalej čatou na likvidáciu nevybuchnutej munície, výbušnín a nástrah, tímom riadenia presunov skupinou vojenskej polície a samozrejme, dôstojníkmi do jednotlivých úrovní velenia,“ konkretizoval Zmeko.

Náčelníci z Česka, Poľska a Maďarska prišli do Tatranskej Lomnice na pozvanie slovenského náčelníka v rámci ukončenia slovenského predsedníctva vo V4 a pri príležitosti pravidelnej konferencie. Vo štvrtok sa k nim pripojí aj náčelník generálneho štábu ukrajinskej armády.

Logistika a zdravotnícka podpora

Slovenské predsedníctvo sa po roku končí 30. júna. Česká republika pripravila v rámci svojho predsedníctva návrh ďalšieho konceptu rozvoja bojových skupín EÚ z krajín V4, najmä na zefektívnenie prípravy, informoval o tom dnes prvý zástupca náčelníka Generálneho štábu Armády ČR Jaromír Zůna. „Toto zoskupenie má svoju hodnotu a je skutočne príspevkom pre schopnosť Európskej únie riešiť krízy,“ dodal.

Armáda Českej republiky sa podľa Zůnu práve v rámci V4 BG sústreďuje dlhodobo na oblasť logistiky a zdravotníckej podpory, kde zastáva úlohu vedúcej krajiny.

„Armáda Českej republiky bude prispievať predovšetkým logistickými zdravotníckymi jednotkami a tiež personálom do štábu bojového zoskupenia EÚ,“ uviedol s tým, že cieľom Česka je ďalej rozvíjať spoločný výcvikový program, spoločné stratégie obrannej spolupráce krajín V4, ale aj prípravu vízie či konceptu ďalšieho rozvoja skupiny do budúcna.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie V4 Vyšehradská štvorka