SNS s vojenskou operáciou v Líbyi nesúhlasí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Libya
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) – Ministerstvo obrany (MO) SR pozorne sleduje situáciu v Líbyi. Rezort berie na vedomie rozhodnutie koalície krajín pod vedením Francúzska presadiť schválenú rezolúciu Bezpečnostnej rady (BR) OSN.

„Diktátor Kaddáfí napriek deklarovanému prímeriu pokračoval v zabíjaní nevinných civilistov, čo medzinárodné spoločenstvo nesmie a nebude tolerovať,“ uviedol hovorca MO SR Ivan Rudolf k situácii v Líbyi, kde spojenecké vojská uskutočnili vojenskú operáciu. Zároveň potvrdil, že v súčasnej situácii na základe požiadaviek, ktoré dostali všetky členské krajiny NATO, Slovensko neuvažuje o priamom zapojení sa Ozbrojených síl SR do tejto operácie.

SNS odmieta zásah

S vojenskými operáciami v Líbyi „a už vôbec nie s prípadným nasadením našej armády“ nesúhlasí predseda SNS Ján Slota. „Situácia v Líbyi je veľmi neprehľadná, nikto poriadne nevie, kto sú vzbúrenci a kto nie. Medzinárodné spoločenstvá vtrhli do tejto africkej krajiny bez toho, že ich o to niekto požiadal, a na svoj účet si pripísali už prvých mŕtvych,“ zareagoval na sobotňajší vojenský zákrok západných veľmocí v Líbyi.

„Dobrodruhom, ktorí o zásahu v Líbyi rozhodli, nejde o ľudí, ani o demokraciu, ciele sú jasné – líbyjská ropa,“ je presvedčený líder SNS. Na spojeneckú akciu v Líbyi existuje mandát Bezpečnostnej rady (BR) OSN. Rezolúcia BR OSN umožňuje ochranu civilného obyvateľstva s použitím všetkých prostriedkov.

Podľa Flašíkovej – Beňovej mala EÚ vytvoriť tlak

Europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová nie je zástankyňou vojenských riešení, no na druhej líbyjský vodca Muammar Kaddáfí útočil na vlastných obyvateľov a situácia potrebovala riešenie. Takto pre agentúru SITA reagovala na sobotňajší spojenecký vojenský zásah v Líbyi. „Je škoda, že Európska únia nevytvorila väčší tlak na to, aby sa situácii v Líbyi dalo zabrániť inou cestou ako je vojenská operácia,“ podotkla. Ako poukázala, stalo sa to v Iraku a teraz v Líbyi, aj keď tentokrát je to na rozdiel od Iraku aspoň kryté Rezolúciou Bezpečnostnej rady (BR) OSN. „Zostáva dúfať, že civili budú zasiahnutí čo najmenej,“ poznamenala. Flašíková-Beňová dúfa, že operácie budú cielené len na strategické oblasti, ktoré, ako verí, sú dobre zmapované.

AI: Organizujú protest proti líbyjskému režimu

Protest proti násiliu a na podporu ľudských práv v Líbyi organizujú v pondelok pred líbyjskou ambasádou v Bratislave aktivisti Amnesty International Slovensko. Ich zámerom je vyjadriť vážne znepokojenie nad počínaním líbyjskej vlády voči civilistom a nad stupňujúcim sa násilím.
Libya
Foto: SITA/AP

Účastníci si zároveň zapálením sviečok a symbolickou minútou ticha uctia pamiatku tých, ktorí zahynuli. Zástupcovia Amnesty International Slovensko sa zároveň pokúsia stretnúť s diplomatickými zástupcami Líbye na Slovensku a odovzdať im list požadujúci zastavenie násilností a plné rešpektovanie všetkých ľudských práv v Líbyi.

Podľa názoru Amnesty International diktátor Muammar Kaddáfí musí ihneď zastaviť svoje bezpečnostné sily a ukončiť zabíjanie, zamedziť násilným zmiznutiam osôb a ďalšiemu porušovaniu ľudských práv. Sú presvedčení o tom, že mal zverejniť mená všetkých, ktorých jeho sily zadržiavajú, a umožniť prístup medzinárodným pozorovateľom, aby bolo zaistené, že sa s nimi zaobchádza v súlade s medzinárodným právom. Všetky strany konfliktu musia zabezpečiť, aby civilistom, ktorí chcú opustiť krajinu, toto bolo okamžite povolené. Za týmto účelom by všetky strany konfliktu mali umožniť vytvorenie bezpečnej cesty na odchod z krajiny a uľahčiť prepravu dodávok pomoci a pohyb humanitárnych pracovníkov.

Galko: Sme spoľahlivý člen NATO

Slovensko sa podľa ministra obrany Ľubomíra Galka v súvislosti s rezolúciou k situácii v Líbyi zachová ako spoľahlivý člen NATO a podporí všetky kroky, ktoré povedú k mieru. Slovensko podľa neho nebude blokovať kroky NATO v Líbyi. Zároveň v piatok zdôraznil, že nevidí priestor pre spôsobilosť slovenských ozbrojených síl pôsobiť v súčasnej situácii v tejto krajine.

Galko si nevie predstaviť, že by Slovensko v prípade požiadavky neposkytlo svoj vzdušný priestor na prelety lietadiel NATO. Ozbrojené sily majú permanentne pripravenú aj poľnú nemocnicu. Slovenský rezort diplomacie podľa hovorcu Luboša Schwarzbachera zobral na vedomie, že sa začala spojenecká vojenská akcia v Líbyi. O zapojení aliancie do vojenskej intervencie proti líbyjskému režimu by mala Severoatlantická aliancia rozhodnúť dnes.

GALKO: Sme spoľahlivý člen, nebudeme blokovať NATO v Líbyi

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján SlotaĽubomír GalkoMuammar Kaddáfí
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana