„Pán Čižnár spĺňa morálne a odborné kvality, ktoré si funkcia generálneho prokurátora vyžaduje,“ uviedol pre agentúru SITA predseda Ústavnoprávneho výboru parlamentu a poslanec Smeru-SD Róbert Madej, ktorý návrh predložil do podateľne národnej rady.
Pripomenul, že Čižnára na post generálneho prokurátora odporučila aj Rada prokurátorov.
Opozícia kandidáta nepredloží, novú voľbu považuje za protiústavnú, keďže 17. júna 2011 parlament zvolil v tajnej voľbe za kandidáta Jozefa Čentéša. Smer-SD bol vtedy opozičnou stranou a voľbu namietal pre jej spolitizovanie.
Termín na predkladanie kandidátov sa skončil vo štvrtok o 16:00. Poslanci budú ďalšieho kandidáta na generálneho prokurátora voliť v tajných voľbách v utorok 18. júna.
Parlament zvolil Jozefa Čentéša za kandidáta na generálneho prokurátora v tajných voľbách 17. júna 2011, Smer-SD bol vtedy opozičnou stranou a voľbu namietal pre jej spolitizovanie.
Prezident Ivan Gašparovič po roku a pol od Čentéšovho zvolenia v parlamente informoval, že do funkcie ho nevymenuje, neskôr sa Gašparovič vyjadril, že neexistuje taká možnosť, že by Čentéša vymenoval. Spor o vymenovanie Čentéša je v súčasnosti na ústavnom súde.
Premiér Robert Fico koncom apríla vyhlásil, že sa vláde hromadia informácie o generálnej prokuratúre, ktoré naznačujú, že tam musí nastať výmena vo vedení. „Zdá sa, že nefunkčnosť tejto inštitúcie ako takej nadobúda pomerne významný rozmer,“ konštatoval Fico 30. apríla. Odmietol však konkretizovať informácie, ktorými disponuje, lebo je viazaný tajomstvom.
Premiér tvrdí, že Jaromíra Čižnára si prokurátori vybrali jednoznačným spôsobom
Kandidáta na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára si prokurátori spomedzi seba vybrali veľmi jednoznačným spôsobom a to vzhľadom na jeho odborné i ľudské kvality, myslí si premiér Robert Fico. Odporučila ho podľa jeho slov stará i nová Rada prokurátorov, ako aj šiesti zo siedmich opýtaných krajských prokurátorov. Rada prokurátorov zároveň vyzvala na čo najrýchlejšie obsadenie postu generálneho prokurátora.
„Strana Smer-SD sa počas celého procesu správala korektne. Nového generálneho prokurátora mohla voliť už na začiatku volebného obdobia, napriek tomu chcela počkať na rozhodnutie Ústavného súdu SR o sťažnosti Jozefa Čentéša. Zablokovaním Ústavného súdu SR ako aj postojom prezidenta však vznikol nový stav, na základe ktorého je evidentné, že generálna prokuratúra by nemala nového šéfa ešte minimálne rok,“ konštatoval Fico. Preto podľa neho predseda parlamentu Pavol Paška vyhlásil novú voľbu generálneho prokurátora.
Podľa právnických elít neexistuje žiadna ústavná prekážka pre takúto voľbu, konštatuje premiér. „Kritika zo strany opozície je prejavom straty pamäte a nekonečného pokrytectva. O podkopávaní demokracie hovoria práve tí, ktorí jej doslova zlomili krk v minulom volebnom období, keď počas voľby generálneho prokurátora nasadzovali rôzne kontrolné mechanizmy na poslancov, aby zabránili ich slobodnému rozhodnutiu. Absolútnym vrcholom týchto tzv. demokratov bolo schválenie zákona, ktorý umožňuje dokonca verejnú voľbu,“ dodal Fico. Slovensko podľa jeho slov po dvoch rokoch potrebuje nového generálneho prokurátora, „čo už akceptujú všetci, s výnimkou našej opozície“. „Tá bude radšej politizovať, cieľom čoho má byť len predlžovanie neudržateľného stavu na generálnej prokuratúre,“ uzavrel premiér.