BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) – Smer-SD sa podľa šéfa strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka zaisťuje pred porážkou Roberta Fica v prezidentských voľbách. Uvádza sa to v tlačovej správe strany, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.
„Rozhodnutie vlády o výmene desiatich veľvyslancov tak, aby prebehla ešte počas mandátu prezidenta Ivana Gašparoviča, naznačuje obavy z prehry premiéra Roberta Fica v prezidentských voľbách,“ uviedol Sulík. Ako dodal, ďalším je navrhovaná zmena ústavy, na ktorej sa dohodli Smer-SD a KDH. Prezident podľa nej už nemá vymenúvať troch členov súdnej rady.
„Toto sú neklamné znaky toho, že Robert Fico ráta vo voľbách aj s porážkou a Smer sa takto pripravuje na situáciu, keď prezident nebude formálnym ani neformálnym členom Smeru, ale politicky nezávislou osobou s charakterom a zmyslom pre spravodlivosť. Veľvyslancov nech vymenuje ešte Gašparovič a do súdnictva nech nový prezident nijako nezasahuje,“ poznamenal predseda SaS. Strana podľa jeho slov vyzýva svojich sympatizantov a všetkých priateľov slobody, aby v sobotu išli voliť. „Na nedostatočný výber schopných kandidátov sa naozaj nemôže nikto sťažovať,“ uzavrel Richard Sulík.
Obrazom: Kandidáti na prezidenta Slovenskej republiky
Na letákoch vo vlakoch ZSSK sa objavili len Fico a Procházka
Radoslav Procházka sa doťahuje na Kisku, ukázal prieskum
Pozrite si, s kým a kde strávia kandidáti volebnú noc
Rozdiel medzi Ficom a Kiskom by nebol ani desať percent
Ak sa stane Fico prezidentom, čaká nás podľa Procházku chaos
Stredajšie vládne schvaľovanie návrhov na odvolanie desiatky veľvyslancov a ich nahradenie novými nástupcami nijako nesúvisí s nastávajúcimi voľbami hlavy štátu, ktorá diplomatické výmeny napokon svojím podpisom uzatvára. Súvislosť s blížiacimi sa voľbami prezidenta v stredu odmietol šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.
„Mám byť kritizovaný za to, že robím svoju prácu? Veď Slovensko má zhruba 70 veľvyslancov v zahraničí, na tomto poste pôsobia obvykle štyri roky. Z toho si vyrátajte, že zhruba sedemnásť by sme mali ročne obmieňať – a to je presne to, čo robím,“ vysvetľoval Lajčák. Aký súvis s tým majú prezidentské voľby, pýtal sa minister. Všetci navrhnutí na nových veľvyslancov sú podľa jeho slov kariérni diplomati a zamestnanci ministerstva zahraničných vecí. „Keby v tom niekto ešte chcel niečo hľadať, lebo nepochybujem, že sa takí nájdu, tak chcem ubezpečiť, že ten proces trvá pár týždňov,“ dodal Lajčák s tým, že všetci veľvyslanci budú odchádzať s poverovacími listinami nového prezidenta.
Všetko o voľbách nájdete —>> TU.
Strana Sloboda a Solidarita vo svojej tlačovej správe reaguje aj na fakt, že prezident podľa novely ústavy už nemá vymenúvať troch členov súdnej rady. Podľa novely, ktorú do parlamentu predložili predseda národnej rady Pavol Paška (Smer-SD) a predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský, by mal prezident prísť o právomoc navrhovať členov Súdnej rady SR. Zvýšiť by sa mal počet členov súdnej rady volených a odvolávaných vládou a parlamentom. Počet členov súdnej rady sa po novom zníži z terajších 18 na 16. Doteraz ôsmich členov rady volili sudcovia, a po troch prezident, parlament a vláda. Ďalším členom súdnej rady bol jej predseda, automaticky sa ním stal šéf najvyššieho súdu. Po novom budú ôsmich členov rady voliť sudcovia a po štyroch parlament a vláda.