BRATISLAVA 18. októbra 2018 (WBN/PR) – V Novej Cvernovke sa bude konať neobvyklá konferencia vo formáte rozhovorov medzi rečníkom a poslucháčom. Diskutovať sa bude o téme komunít a sociálnych bublín a ich vplyve na mestské prostredie. Do debaty s desiatimi odborníkmi o komunitách sa môžete 24. októbra zapojiť aj vy.
Téma komunít sa bude rozoberať z rôznych aspektov. Na podujatie WhatCity? Komunity v meste príde napríklad odborníčka na online komunity a fundraising Zuzana Suchová, ekonóm zaoberajúci sa komunitnou menou Dávid Sulík, najmladšia starostka na Slovensku z Kláštora pod Znievom Erika Cintulová, zakladateľ berlínskej organizácie, ktorá uľahčuje život utečencom Sven Stegemann alebo študent strednej školy Samuel Janiš, ktorý so svojimi kamarátmi zrevitalizoval železničnú stanicu v Zemianskej Olči.
Porozprávať sa budete môcť s prominentnou českou umelkyňou Kateřinou Šedou, známou svojimi projektmi, do ktorých zapája bežných ľudí alebo s architektom Pierreom Trévelom, ktorý pracuje s komunitami v Paríži. S viedenskou komunitnou manažérkou Tamarou Brajovic budete môcť hovoriť o zlepšovaní verejných priestorov s ohľadom na rôzne skupiny ľudí a s Francúzom Simonom Laisney o tom, ako využívať opustené budovy na dočasné coworkingy alebo núdzové ubytovne.
Súčasťou večera bude aj prezentácia mapy bratislavských sociálnych bublín, ktorú pripravilo o.z. Punkt spolu s geografom Slavomírom Ondošom a odborníkmi na vizualizáciu dát. Mapovanie digitálnych komunít v Bratislave ukáže, do akých bublín je naše mesto rozdelené a aké komunity sú na Facebooku prepojené.
Komunity na Slovensku
Slovo komunita dnes rezonuje naprieč verejným sektorom. Hovoríme o komunitnom plánovaní verejných priestorov, komunitnom pláne sociálnych služieb, komunitnom priestore, komunitnom rozvoji, komunitných centrách. „Chceme odhaľovať významy, čo pod týmto pojmom vlastne rozumieme,” hovorí Milota Sidorová z o.z. Punkt.
Kým na západ od nás je komunita v centre uvažovania v politike, či už v pozitívnom alebo negatívnom význame, u nás tento koncept chýba. Podľa výskumu humánneho geografa Pavla Šušku sa slovo komunita v našich zákonoch alebo strategických plánoch miest ani nevyskytuje. Dnes však vidíme živé kolektívy mladých ľudí, profesionálov či nadšencov, mnohých so zahraničnou skúsenosťou, ktorí svojou činnosťou prispievajú k budovaniu lepšieho prostredia aj v Bratislave. Ako s takýmito komunitami narábať?
Príklady projektov ako Mestské zásahy, Aliancia Stará Tržnica, Dobrý trh alebo Nová Cvernovka ukazujú, že činnosť komunít spočíva aj v aktívnom pretváraní priestorov alebo nastavovaní verejných politík. Na riziká komunitného prístupu upozorňuje P. Šuška: „Od komunít nemôžeme očakávať, že budú automaticky progresívne či inkluzívne. Spomeňme si na organizovaný protest proti dennému centru pre ľudí bez domova v Bratislave či postoj komunity proti stacionáru pre týrané ženy v Prešove.”
Preskúmajú tému komunít
V spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Goetheho inštitútom v Bratislave, Francúzskym inštitútom a Nadáciou VÚB sa účastníci podujatia WhatCity? Komunity v meste pozrú bližšie na potenciál komunít pre rozvoj mesta. „Po skúsenostiach so spoluprácou pri organizovaní komunitných podujatí Dobrý trh chceme pomôcť vytvárať priestor na hľadanie praktického významu pojmu komunita aj počas tejto živej platformy,“ hovorí Dominik Miša z Nadácie VÚB, ktorá podporuje realizáciu konferencie WhatCity ako partner pre komunity.
Inšpirácie k téme komunitného rozvoja prinesú aj zahraniční účastníci. V rámci programu vystúpia s prednáškou o zapájaní komunít do plánovania miest na Prírodovedeckej fakulte UK profesorka Hamburg University Gesa Ziemer a Sven Stegemann z Berlína povie o projekte Refugee Open Cities, ktorý sa venuje utečencom.
Podujatie WhatCity? Komunity v meste sa koná 24.októbra 2018 od 18:30 do 21:30 v Novej Cvernovke. Vstupenky je možné kúpiť na portáli tickpo.sk
Organizátor: Punkt | Hlavní partneri: Franco-German Cultural Fund, Francúzsky inštitút v Bratislave, Goetheho inštitút v Bratislave, Francúzske veľvyslanectvo v Bratislave | Partner pre komunity: Nadácia VÚB | Partneri: Katedra humánnej geografie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského, Imagine Development, Nadácia Cvernovka, Translata, Hlavné mesto SR Bratislava, Ars Bratislavensis, České centrum, Rakúske kultúrne fórum | Hlavný mediálny partner: Startitup.sk | Mediálni partneri: Denník N,.týždeň, Rádio FM, Slovenská tlačová agentúra SITA, Nota Bene, ARCHINFO, Bratislava YIMBY, WPS Prague