BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Slovensko vyhralo prvý spor s akcionármi zdravotných poisťovní. „V medzinárodnom investičnom spore HICEE B.V. proti Slovenskej republike vydal arbitrážny tribunál 17. októbra 2011 konečné rozhodnutie, ktorým uzavrel tento spor v prospech Slovenskej republiky,“ informuje Ministerstvo financií SR.
Holandská spoločnosť HICEE B.V., člen skupiny Penta a akcionár poisťovní Dôvera a Apollo, sa domáhala údajného porušenia Dohody medzi Českou a Slovenskou Federatívnou Republikou a Holandským kráľovstvom o podpore a vzájomnej ochrane investícií predovšetkým na základe zákona, ktorý obmedzil použitie zisku zdravotných poisťovní. „Požadovaná výška škôd bola v priebehu konania vyčíslená na viac ako 1 mld. eur,“ dodáva rezort.
V čiastkovom rozhodnutí z konca mája tohto roku arbitrážny tribunál konštatoval, že nemá právomoc rozhodovať o spore. Rozhodujúce bolo podľa rezortu financií posúdenie argumentu Slovenska, že nepriamy podiel HICEE B. V. v Dôvere a Apolle nespĺňa predpoklady ochrany investície uvedenej v dohode, ktorá chráni investície vykonané len priamo alebo cez investora tretieho štátu.
„Vzhľadom na jurisdikčné rozhodnutie v prospech Slovenskej republiky, arbitráž sa nedostala do fázy, v ktorej by arbitrážny tribunál posudzoval merito sporu, t. j. či zmena zákonov v oblasti zdravotného poistenia predstavovala porušenie Dohody a spôsobila škodu spoločnosti HICEE B.V.,“ konštatuje ministerstvo.
Slovensko v arbitrážnom konaní zastupoval tím spoločnosti Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom, ktorému asistovala spoločnosť Rowan Legal a JUDr. Jozef Vozár, CSc. V tejto arbitráži Slovenská republika doteraz zaplatila viac ako 5,5 mil. eur na svoje zastupovanie v spore a 250 tis. eur ako preddavok, z ktorého sa hradili trovy tribunálu.
Ako však upozorňuje ministerstvo financií, Slovensko naďalej čelí dvom medzinárodným arbitrážam ako aj trom žalobám na domácich súdoch, ktoré iniciovali akcionári zdravotných poisťovní.
Samotná investičná skupina Penta v stanovisku uviedla, že predmetom arbitrážneho sporu medzi spoločnosťou HICEE a SR bola otázka, či v dôsledku zákazu narábania so ziskom pre akcionárov zdravotných poisťovní na Slovensku, prišlo k poškodeniu investície a ak áno, tak v akej výške.
„Arbitrážny tribunál po dvoch rokoch nedal žiadne rozhodnutie k tomu, či prišlo k poškodeniu investície a nezaoberal sa ani náhradou škody,“ konštatoval PR Manager skupiny Martin Danko. Ako dodal, arbitrážny tribunál vo svojom predbežnom rozhodnutí v apríli 2011 konštatoval, že riešenie uvedeného sporu nepatrí do jeho jurisdikcie. Toto rozhodnutie bolo stranám sporu finálne doručené v septembri.
„Aj vzhľadom k tomu, že Ústavný súd SR už rozhodol o protiústavnosti novely zákona o zdravotných poisťovniach z roku 2007, rozhodli sme sa neuplatňovať žiadne ďalšie opravné prostriedky v rámci medzinárodnej arbitráže,“ vyhlásil Danko. K domácim súdnym sporom sa bližšie vyjadrovať nechcel. „Bola podaná žaloba voči poškodeniu našej investície na Okresný súd Bratislava 1. Ide o prebiehajúci spor, ktorý nebudeme do rozhodnutia súdov komentovať,“ povedal.
Spory sú dôsledkom novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú presadila vláda na čele s Robertom Ficom. Ten ju zdôvodnil tým, že odmieta, aby ľudia zo zákona platili zdravotné poistenie a súkromné poisťovne si z toho brali určité percentá a tvárili sa, že je to ich zisk. Novelu označil za protiústavnú aj slovenský Ústavný súd SR, parlament preto v júli tohto roku schválil zmenu zákona.
Podľa neho môžu zdravotné poisťovne voľne použiť svoj zisk, len ak splnia dve podmienky. Prvou podmienkou je povinné použitie zisku na tvorbu rezervného fondu až do výšky 20 % splateného základného imania, druhou povinná tvorba technických rezerv na úhradu plánovanej zdravotnej starostlivosti pre poistencov zaradených v čakacích zoznamoch. Zisk zároveň poisťovne musia zdaniť.