BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Slovenská diplomacia uisťuje ukrajinských partnerov, že svoje záväzky v súvislosti s reverznými dodávkami plynu na Ukrajinu dodržíme. Vyhlásil to pri tohtotýždňovej návšteve Ukrajiny štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Peter Burian.
„Rozumieme, aká je táto záležitosť pre Ukrajinu dôležitá. Je to jedna z najdôležitejších vecí v rámci energetickej bezpečnosti,“ cituje Burianove slová agentúra Interfax. Ako dodal, za slovenskú stranu môže potvrdiť záväzok zabezpečiť reverzné dodávky plynu. „Tieto dodávky sa momentálne realizujú a dosiahnu 10 miliárd metrov kubických za rok,“ dodal Burian.
Gazprom očakáva zvýšenie produkcie plynu v budúcom roku
Ukrajina si rezervovala maximálny možný objem plynu
Štátny tajomník slovenského rezortu zahraničných vecí sa k tejto téme vyjadroval v rámci stretnutia diplomatov Visegrádskej štvorky a Ukrajiny. Visegrádske štáty pritom podľa Interfaxu Ukrajine taktiež navrhli projekt energetickej udržateľnosti.
„Veríme, že by to pomohlo Ukrajine znížiť závislosť na energetických zdrojoch zo zahraničia, najmä znížením spotreby v súkromnom sektore a znižovaním energetických strát,“ doplnil Burian.
Reverzný tok dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu bol po testovaní do komerčnej prevádzky spustený 2. septembra tohto roka. Plynovodom, spájajúcim slovenské Vojany a ukrajinský Užhorod, je možné dodať našim východným susedom ročne zhruba desať miliárd metrov kubických plynu, čiže približne 27 miliónov metrov kubických denne.
Plyn cez plynovod Vojany-Užhorod Ukrajincom dodávajú jednotlivé dodávateľské spoločnosti. Do roku 2019 si u slovenského prepravcu plynu, spoločnosti Eustream, rezervovali prepravné kapacity v maximálnom možnom objeme, čiže 10 miliárd metrov kubických plynu ročne.
Ukrajina je bez dodávok plynu z Ruska
Po dosiahnutí maximálnych objemov prepravy sa vďaka slovensko-ukrajinskému reverzu pokryje približne 20 percent z celkovej spotreby plynu na Ukrajine, ktorá je v súčasnosti bez dodávok plynu z Ruska.
Ruský Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu v júni po tom, čo sa Moskva a Kyjev nedohodli na vyriešení cenového sporu. Vtedy Kyjev prešiel na reverzné dodávky alebo swapové obchody s európskymi krajinami.