BRUSEL 15. októbra (WebNoviny.sk) – BRUSEL 15. októbra (WebNoviny.sk) – Žalobu, ktorú Slovensko podáva pre rozhodnutie o kvótach na Súdny dvor v Luxemburgu, musíme podať do 18. decembra.
Ako vo štvrtok pred summitom v Bruseli médiá informoval predseda vlády Robert Fico, vtedy nám totiž uplynie osemtýždňová lehota na podanie
Fico odletel na summit do Bruselu, témou budú opäť utečenci
Fico podpísal vyššiu minimálnu mzdu a dal fajku na tabuli
Kancelária poslanca Jobbiku je provokáciou, myslí si Fico
Právny zástupca začína s prípravami
„Dnes som sa informoval na stav u ministra spravodlivosti, ktorý potvrdil, že zainteresované rezorty poslali rezortu spravodlivosti všetky potrebné podklady,“ povedal Fico. Ako dodal, právny zástupca SR pred európskymi súdmi začína túto žalobu pripravovať vo štvrtok. „Bude podaná tak, aby neuplynula lehota,“ potvrdil premiér s tým, že Slovensko nemá žiaden dôvod meniť stanovisko.
Fico však nepotvrdil, či žalobu pre hlasovanie o kvótach chce podať aj Maďarsko. „Nechceme vytvárať tlak na ďalšie krajiny, Maďarsko je suverénna krajina,“ povedal premiér s tým, že vie však o iných štátoch, ktoré ešte stále uvažujú, aké právne kroky môžu urobiť.
„Žalobu nepodávame proti migrantom alebo proti solidarite. Žalobu podávame, lebo si myslíme, že je nesprávne, ak sa väčšinovým hlasovaním rozhoduje o tak citlivej téme,“ podčiarkol. „Sme toho názoru, že žaloba môže mať veľký význam, pretože môže mnohé otázky vzťahu medzi suverénnymi štátmi, Európskou úniou, ale aj pokiaľ ide o spôsoby hlasovania, vyriešiť,“ uzavrel Fico.
Ficovi sa nepáči diktát väčšiny
Podanie žaloby na Súdny dvor v Luxemburgu predseda vlády oznámil deň po tom, čo ministri vnútra väčšinovým hlasovaním odsúhlasili prerozdelenie migrantov. Tí tento krok aj napriek nesúhlasu Slovenska, Česka, Maďarska, Rumunska schváli v utorok 22. septembra.
Podľa Fica toto rozhodnutie nemôže fungovať a odmieta ho zaviesť do praxe. Premiér v stredu 23. septembra uviedol, že si je vedomý, že sa vystavujeme procesu infringement (porušenie nariadenia, zákona, dohody – pozn. SITA). Zároveň upozornil na to, že je tu vážny rozpor v principiálnej otázke o fungovaní EÚ a o tom, či je možné prijímať takéto rozhodnutia diktátom väčšiny.
Každý členský štát má právo napadnúť žalobou právny akt EÚ, o ktorom sa domnieva, že z hmotného alebo procesného hľadiska porušuje právo EÚ, vysvetlila vtedy pre agentúru SITA zástupkyňa SR pred súdmi EÚ Beatrix Ricziová. Slovensko podá žalobu na Súdny dvor v Luxemburgu podľa čl. 263 Zmluvy o fungovaní EÚ. Slovensko už takto podalo štyri žaloby. Členské štáty bežne podávajú žaloby proti právnym aktom inštitúcie EÚ, ide o bežný postup, dodala.