BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) – Slovensko môže dotovať výrobu elektriny v Nováckej tepelnej elektrárni, najneskôr však do konca roku 2023.
Európska komisia (EK) totiž uznala, že výroba elektriny v Novákoch je do vybudovania ďalšej potrebnej infraštruktúry pre región v okolí uzla elektrizačnej sústavy Bystričany nevyhnutnosťou pre zaistenie bezpečnosti dodávok energií. Informovala o tom v piatok EK.
Podpora je verejným záujmom
Brusel túto žiadosť Slovenska posudzoval v rámci pravidiel poskytovania štátnej pomoci. Skonštatoval pritom, že dočasná podpora pre Slovenské elektrárne na výrobu elektriny v Novákoch je verejným záujmom a slúži na podporu zabezpečenia dodávok energie v okolí elektrizačného uzla Bystričany, pričom nenarúša hospodársku súťaž neprimerane.
„Slovenská republika poskytne Slovenským elektrárňam náhradu za plnenie tohto záväzku, aby sa vyrovnal rozdiel medzi príjmami podniku z predaja elektrickej energie a z ďalších služieb a jeho výrobnými nákladmi. Túto náhradu získajú Slovenské elektrárne na základe mechanizmu zavedeného národným regulačným úradom,“ uvádza sa vo vyhlásení EK.
Energetici investovali do novej transformovne milióny eur, napájať môže aj Hornonitrianske bane
Rozhodnutie komisie pritom vychádzalo okrem iného zo zistenia, že v blízkosti bystričianskeho uzla elektrizačnej sústavy sa nachádza iba elektráreň Nováky a niekoľko veľmi malých vodných elektrární, ktorých výrobné kapacity vo veľkej miere závisia od tokov vody a ročných období.
„Bez daného záväzku poskytovania služby vo verejnom záujme by pomocou súčasnej výrobnej infraštruktúry nebolo možné zabezpečiť spoľahlivú dodávku elektrickej energie pre zemepisnú oblasť situovanú v okolí uzla elektrizačnej sústavy Bystričany,“ tvrdí komisia.
Záväzky pre použitie hnedého uhlia
Brusel zároveň tvrdí, že posudzované opatrenie je primerané, keďže v prípade elektrárne Nováky zodpovedá očakávaná miera návratnosti miere návratnosti podobných prevádzok a nevedie k vyplácaniu nadmernej náhrady. Zároveň súhlasné rozhodnutie komisie podporil aj fakt, že opatrenie je časovo obmedzené a skončí sa po uvedení novej dodávateľskej infraštruktúry do prevádzky, v každom prípade však najneskôr do konca roku 2023.
Uhlie v Novákoch navrhujú študenti nahradiť energetickým zhodnocovaním odpadu
Slovenské elektrárne majú pritom v rámci deklarovaného záväzku vo verejnom záujme zabezpečiť dodávku elektriny z elektrárne Nováky z miestnych palivových zdrojov v minimálnom ročnom objeme 870 až 1 100 gigawatthodín. Táto elektrina bude smerovať do oblasti elektrizačného uhla Bystričany.
Komisia však zároveň dodáva, že týmto rozhodnutím o štátnej pomoci sa nespochybňuje povinnosť Slovenska plniť si právne záväzky v oblasti kvality ovzdušia, ani z neho nevyplýva, že komisia odporúča používanie hnedého uhlia ako paliva vzhľadom na jeho negatívny vplyv na kvalitu ovzdušia a klímu. „Komisia preto bude situáciu na Slovensku dôsledne monitorovať,“ uvádza sa vo vyhlásení.