Znečistené ovzdušie a prírodné prostredie spôsobuje alebo zhoršuje prejavy chronických a závažných ochorení. Negatívne ovplyvňuje zdravie a kvalitu života ľudí, ktorí priamo pracujú v profesiách s vysokou mierou znečistenia.
Podiel takýchto pracovníkov na celkovej zamestnanosti je v jednotlivých európskych krajinách rôzny. Najvyšší podiel povolaní s vysokou mierou znečistenia je podľa najnovšej analýzy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) na Slovensku a v Českej republike, kde dosahuje deäť percent. Najmenej, dve percentá, má Portugalsko a Rakúsko.
Profesie sú nerovnomerne rozmiestnené
Niektoré zamestnania, najmä v ťažobnom priemysle, sú systematicky vysoko znečisťujúce naprieč Európou alebo vo väčšine krajín. Iné povolania sú typické pre krajinu alebo región.
Strata práce v staršom veku často končí nezamestnanosťou, ale aj podnikaním z nutnosti
V Česku či na Slovensku je veľa vodičov ťažkých nákladných vozidiel. V Belgicku, Holandsku či Švédsku zase prevažujú pracovníci v lesníctve a príbuzných odvetviach. Čo je však závažným zistením pre celú Európu, v poslednom desaťročí krajiny nezaznamenali žiadúci pokles podielu vysoko znečisťujúcich povolaní.
Profesie so znečisťujúcim vplyvom sú nerovnomerne rozmiestnené. Nadmerne sú zastúpené medzi mužmi, pracovníkmi s nižším a stredným vzdelaním a vo vidieckych oblastiach.
Pre ženy sú typické menej znečisťujúce sektory
Kontrast je najviac viditeľný práve na Slovensku. Prácu s vysokou mierou znečisťovania tu podľa OECD má 14 percent pracujúcich mužov a necelé dve percentá pracujúcich žien. Muži častejšie ako ženy pracujú vo viac znečisťujúcich odvetviach, ako sú verejné služby a doprava.
Pre ženy sú typické menej znečisťujúce sektory, ako sú vzdelávacie, reštauračné či administratívne činnosti. Podobne ako v prípade pohlavia, aj vo vzdelaní sú nerovnosti najvýraznejšie na Slovensku. Až 11 percent pracovníkov so stredným a nízkym vzdelaním má vysoko znečisťujúce zamestnanie na rozdiel od dvoch percent pracovníkov s vyšším vzdelaním.
V profesiách s vysokou mierou znečistenia na Slovensku najčastejšie pracujú mladí do 24 rokov a starší ako 55-roční. V týchto vekových kategóriách Slovensko vyčnieva nad ostatnými krajinami.
Identifikované skupiny pracovníkov čelia nielen horšiemu pracovnému prostrediu, ale sú aj najviac zraniteľní pri prechode na zelené hospodárstvo. Ekologizácia hospodárstva môže spôsobiť ďalšie nerovnosti na trhu práce, keďže nerovnomerne ohrozuje pracovné miesta.