Slovensko by postupne malo byť pri výrobe elektriny sebestačné. Ako vyplýva z údajov zverejnených Ministerstvom hospodárstva SR už o dva roky by mali slovenské energetické zdroje vyrobiť takmer 35 terawatthodín elektriny, pričom spotreba by mala dosiahnuť 33,6 terawatthodín.
Exportér až po štvrtom bloku
„Po období rokov 2007 až 2018, kedy mala elektrická sústava importný charakter sa nepredpokladá v roku 2019 výrazná zmena. Výraznejší pokles importného salda nastane už po uvedení tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce do prevádzky,“ konštatovalo ministerstvo s tým, že zo Slovenska sa definitívne stane exportér elektriny až po uvedení štvrtého mochovského bloku do prevádzky. Ministerstvo predpokladá, že to bude v roku 2021.
S výstavbou veľkej elektrárne na Slovensku sa nateraz nepočíta. Ministerstvo hospodárstva je presvedčené, že do roku 2030 nie je dôvod pre výstavbu veľkej elektrárne.
„Pre dosiahnutie vyrovnanej bilancie medzi spotrebou a výrobou elektriny do roku 2030, pri predpoklade dokončenia už rozostavaných výrobných kapacít a predpokladanej realizácie projektov zameraných na obnoviteľné zdroje, nebude potrebná výstavba ďalších väčších zdrojov,“ konštatovalo ministerstvo vo svojej analýze.
Predĺženie prevádzky V2
K dvom jadrovým blokom Atómovej elektrárne Mochovce a k dvom jadrovým blokom elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach by sa mali už onedlho pridať ďalšie dva nové jadrové bloky v Mochovciach.
„Z pohľadu krytia očakávaného dopytu, respektíve očakávanej spotreby elektriny na Slovensku sa pozornosť sústreďuje predovšetkým na dostavbu dvoch nových blokov jadrovej elektrárne Mochovce so sumárnym inštalovaným výkonom dvakrát 471 megawattov a uvažuje sa s postupným navyšovaním ich inštalovaného výkonu až na dvakrát 530 megawattov,“ priznalo ministerstvo.
Dôležitou skutočnosťou je podľa rezortu hospodárstva predĺženie pôvodne plánovanej prevádzkovej životnosti jadrovej elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach na 60 rokov, teda do roku 2044 respektíve 2045.