BRATISLAVA 19. mája (WebNoviny.sk) – Slovenskí vedci sú pre CERN dôležitým partnerom. Povedala to na návšteve Slovenskej akadémie vied generálna riaditeľka najväčšieho laboratória časticovej fyziky na svete Fabiola Gianotti a zdôraznila, že je nesmierne dôležité zameriavať sa na identifikáciu mladých talentov a poskytnúť im príležitosť nahliadnuť do experimentov, ktoré sa vo švajčiarskom výskumnom laboratóriu realizujú.
„Rozbehli sme program pre pobyty stredoškolských študentov v CERN-e a každý rok vyberáme päť členských krajín, ktoré nominujú študentov na dvojtýždennú stáž. Pre budúci rok sme vybrali Slovensko, takže vaši žiaci budú mať jedinečnú príležitosť naučiť sa niečo nové a výnimočné,“ povedala Fabiola Gianotti.
Slovenskí archeológovia zaujali svojou prácou Grékov, chystajú spoločné projekty
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková, Slovensko je členom CERN-u už od roku 1993. Naši vedci a odborníci priamo vytvárali experimenty ATLAS a ALICE, a to od návrhov programov až po konštrukciu detektorov, zber dát, ich analýzu a interpretáciu. Od roku 2016 pôsobia slovenskí vedci aj na experimente ISOLDE.
„Participácia slovenských vedcov v CERN-e je pre nás veľmi dôležitá, a to aj s ohľadom na významné postavenie jadrového priemyslu v našej krajine. Experimenty v CERN-e sú veľmi úspešné v oblasti výchovy vysokokvalifikovaných odborníkov, ktorých kariéra nemusí byť striktne nasmerovaná len do základného výskumu. Veľmi dobre sa môžu uplatniť práve v jadrovom priemysle, ktorý v súčasnosti potrebuje veľa mladých odborných kapacít,“ povedal člen predsedníctva SAV, ktorý spolupracuje s CERN-om Martin Venhart.