Slovensko má nadpriemerné výdavky na vojenský personál, naopak podpriemerné výdavky na ostatnú prevádzku a budovanie infraštruktúry. Z revízie výdavkov na obranu v rámci projektu Hodnoty za peniaze ďalej vyplýva, že slovenskí profesionálni vojaci a vojačky zarábajú o 48 percentuálnych bodov viac, ako vojaci v porovnateľných krajinách NATO.
Hrubá mzda rastie v iných krajinách rýchlejšie
Na Slovensku dosahuje plat vojaka 165 percent priemernej mzdy v hospodárstve, v iných krajinách NATO je to 117 percent. Hrubá mzda v obrane pritom v ostatných rokoch rastie o polovicu rýchlejšie, ako príjem iných zamestnancov štátu.
Americkí vojaci stáli Nemecko počas desiatich rokov takmer miliardu eur, hovoria čísla
Ďalším problémom, na ktorý ukázala revízia výdavkov na obranu je aj to, že vo veliteľských štruktúrach Ozbrojených síl SR (OS SR) pracuje o 27 percent viac ľudí, ako v iných krajinách NATO.
„Medzinárodní partneri oveľa viac vo velení a riadení armády využívajú civilný personál. Zároveň mzdy civilného a vojenského personálu v týchto štruktúrach sa javia byť v porovnaní s inými štátmi výrazne nadhodnotené,” uviedol Útvar hodnoty za peniaze.
Môžu ušetriť viac ako sto miliónov eur
Počty vojakov pritom dosahujú len 76 percent z plánu OS SR.
Vysoké výdavky na personál teda podľa revízie obranných výdavkov vyplávajú z celkovej výšky platov, vekovej štruktúry OS SR a z pomeru medzi civilným a vojenským personálom.
V boji proti koronavírusu pomáhali aj vojaci, využili sa aj vojenské zariadenia
„Optimalizáciou výdavkov ministerstva a ozbrojených síl na personál je podľa odhadu revízie možné ušetriť vyše 114 miliónov eur,” uvádza sa v revízií výdavkov. Vyrovnanie miezd slovenských vojakov s mediánom iných krajín NATO by prinieslo úsporu viac ako 100 miliónov eur.