BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Bankové sektory v Poľsku, Českej republike a na Slovensku zvládli krízu oveľa ľahšie ako bankové sektory krajín z juhu strednej Európy, kde je ukazovateľ ROE (ukazovateľ návratnosti kapitálu – pozn. redakcie) v sektore hlboko pod úrovňou 10 % a v niektorých krajinách dokonca záporný.
Vyplýva to zo štúdie spoločnosti Deloitte. „Medzi hlavné faktory, ktoré prispeli k posunu národných bankových systémov smerom k nižšej ziskovosti, patria nové právne predpisy a dane zavedené v Maďarsku a v niektorých ďalších krajinách, vrátane Slovenska,“ uviedol riaditeľ poradenstva pre finančný sektor Martin Váross.
Globálny bankový sektor čelí od roku 2008 podľa Deloitte viacerým problémom, ktoré znížili celkový čistý zisk tohto sektora na 10 % jeho pôvodnej úrovne. Banky v strednej Európe čelili rovnakým problémom, t. j. poklesu ziskovosti, ale jeho priebeh sa v jednotlivých krajinách líšil.
Vysoká koncentrácia bankového sektora, kde desať najväčších bánk vlastní viac ako 70 % aktív v sektore, uľahčuje podľa Deloitte dosahovanie nákladovej efektívnosti v Chorvátsku, ale aj u nás. „Prevádzková efektivita bánk na Slovensku zostáva najsilnejšou stránkou spomedzi ostatných krajín. Pomer nákladov k výnosom pre odvetvie predstavovalo 48,8 % v roku 2011, čím sa slovenské banky dostali na čelo v regióne,“ uviedol Váross.
Nové prísne regulačné prostredie, náročná ekonomická situácia a rastúce potreby zákazníkov menia dramaticky povahu finančného sektora. Identifikácia skutočných zdrojov konkurenčnej výhody v týchto rýchlo sa meniacich časoch je mimoriadne dôležitá. „Finančný sektor potrebuje viac ako kedykoľvek predtým dôkladné poznatky, spoľahlivé odporúčania, nezávislé stanoviská, odvetvové údaje vysokej kvality a strategický plán budúceho smerovania,“ dodal Váross.