Slovenská univerzita vyšľachtila mätu, má 70 percent mentolu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mata
ilustračné foto Foto: SITA/AP Lee Reich

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Vedecký tím Prešovskej univerzity v Prešove vyšľachtil nové odrody rumančeka kamilkového a mäty piepornej.

„Zaujímavosťou tohto šľachtenia je to, že zatiaľ čo v komerčne pestovanej mäte piepornej je obsah mentolu v sušine na úrovni približne 20 percent, vyšľachtením novej odrody je jej podiel nad 70 percent,“ vysvetľuje hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Výskum bol financovaný z eurofondov.

Šľachtenie má posilniť zložky

Vedci z prešovskej univerzity zhromažďovali viaceré genotypy rastlín jedného druhu z rôznych prostredí vo svete, ktoré sú v odlišných ekologických podmienkach jedinečné.

„Najprv ich vypestujeme na experimentálnom pozemku, potom idú do laboratória, kde sa destilujú látky, silice a zisťuje sa obsah biologicky aktívnych látok. Zámerom šľachtenia je posilniť niektorú z týchto zložiek, ktorá je biologicky aktívna a má využitie vo farmaceutickom, potravinárskom či kozmetickom priemysle,“ hovorí rektor univerzity René Matlovič.

Techniku, ktorú nemajú nikde v strednej Európe

Agentúra Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ schválila za sedem rokov univerzite 12 projektov v celkovej výške 26,2 milióna eur. Prešovská univerzita má vďaka eurofondom aj unikát v oblasti výskumu lingvokulturológie, prekladateľstva a tlmočníctva.

„Máme techniku, ktorá sa v takej zostave nenachádza nikde inde na Slovensku, ani v strednej Európe. Veda a výskum sa tu rozvíjajú aj v oblasti jazyka masmédií, fonetiky a fonológie, a detskej reči,“ doplnil rektor Matlovič. Zvyšujú tak úroveň odborného, umeleckého prekladu, konzekutívneho a simultánneho tlmočenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal KaliňákRené Matlovič