Slovenská národná knižnica spustila bezplatnú digitálnu knižnicu DIKDA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
knižnica, telefón
Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenská národná knižnica (SNK) spustila portál DIKDA. Ide o digitálnu knižnicu SNK, ktorá ponúka registrovaným čitateľom bezplatne viac ako milión autorsky voľných aj obchodne nedostupných diel.

Ako uviedla SNK, stačí sa zaregistrovať z mobilu či laptopu a okamžite je možné vyhľadávať digitálne kópie kníh, časopisov, článkov, fotografii či rukopisov, ktoré vyšli od vynájdenia kníhtlače až po začiatok 21. storočia. SNK o tom informovala v tlačovej správe.

Sľubný projekt knižnice

Doposiaľ knižnica zabezpečovala prístup k všetkým zdigitalizovaným dokumentov výhradne vo vlastných priestoroch. Mimo nich mohli registrovaní používatelia pracovať len s autorsky voľnými dielami.

Intenzívne rokovania medzi SNK a organizáciou kolektívnej správy LITA, partnerom projektu, v minulom roku viedli k uzavretiu rozšírenej hromadnej licenčnej zmluvy, ktorá nám prostredníctvom DIKDA umožňuje sprístupňovať digitálne kópie obchodne nedostupných diel širokej verejnosti bezplatne i mimo priestorov našej sídelnej budovy,“ vysvetlila generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová a doplnila, že počet objektov, ktoré sú prístupné používateľom, sa priebežne neustále zvyšuje aj v dôsledku postupného pridávania obchodne nedostupných diel.

Výsledok digitalizácie

Tieto smieme do online režimu uvoľňovať podľa toho, kedy konkrétnemu dielu uplynie šesťmesačná lehota, počas ktorej musí byť zverejnené na portáli Úradu EÚ pre duševné vlastníctvo,“ uviedla generálna riaditeľka SNK.

Diela sú prístupné prostredníctvom webovej stránky dikda.snk.sk, pričom väčšina diel, ktoré v súčastnosti ešte nie sú dostupné, sa dostupnými stanú v priebehu niekoľkých týždňov, prípadne mesiacov. Ako uviedla SNK, DIKDA je výsledkom digitalizácie, s ktorou knižnica začala v roku 2012.

Systematická digitalizácia knižničných a archívnych fondov a následné sprístupňovanie ich digitálnych kópií je totiž jedným z najefektívnejších spôsobov ochrany fyzických kníh a dokumentov pred nevyhnutnou degradáciou, ku ktorej prirodzene dochádza,“ uzavrela Krištofová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína Krištofová
Firmy a inštitúcie EUIPO Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvoSNK Slovenská národná knižnica