Vláda na stredajšom rokovaní schválila návrh zákona, ktorý vytvára nový subjekt ochrany profesionálnych vojakov – vojenského ombudsmana. Jeho hlavnou úlohou má byť poskytovanie ochrany základných práv a slobôd profesionálnych vojakov počas trvania ich služobného pomeru.
Ďalej sa v návrhu rozširuje právna úprava vo vzťahu k podmienkam vstupu občana do štátnej služby profesionálneho vojaka, priebehu a skončeniu štátnej služby profesionálneho vojaka.
Vplyv na služobné úrady
Návrh zákona konštatuje, že profesionálny vojak pri uplatňovaní svojich práv nemá dostatok možností na to, aby sa domohol spravodlivosti, prípadne nápravy. Jeho snaha o nápravu po vyčerpaní opravných prostriedkov zvyčajne končí súdnym sporom.
Ombudsman bude mať v tejto súvislosti vplyv na služobné úrady najmä pri zabezpečovaní lepšej ochrany ľudských práv a právom chránených záujmov profesionálneho vojaka.
Prešetrenie podozrení
Vojenský ombudsman sa na ochrane základných práv a slobôd profesionálnych vojakov má podieľať nezávislým a objektívnym prešetrovaním podozrení z porušenia základných práv a slobôd profesionálnych vojakov na základe podnetu alebo z vlastnej iniciatívy.
„Na vojenského ombudsmana sa môže obrátiť každý profesionálny vojak, ktorý sa domnieva, že pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti niektorého zo subjektov boli porušené jeho základné práva a slobody v rozpore s právnym poriadkom alebo princípmi demokratického a právneho štátu. Na vojenského ombudsmana sa z rovnakého dôvodu môže obrátiť aj občan, ktorého služobný pomer sa skončil v lehote do šiestich mesiacov odo dňa doručenia personálneho rozkazu o prepustení,“ uviedlo ministerstvo obrany SR.