SIPAPOKHARI, KÁTHAMNDU, 12. mája (WEBNOVINY) – Slovenka Karin Slováková, ktorá začiatkom mája odletela do Nepálu pomáhať obetiam zemetrasenia, sa spolu s tisíckami obyvateľov spamätáva z ďalšej prírodnej katastrofy. Najnovšie silné zemetrasenie, ktoré zasiahlo aj severnú Indiu, si vyžiadalo už najmenej 24 mŕtvych a takmer 1000 zranených. Mnohé budovy oslabené ničivými otrasmi spred necelých troch týždňov sa zrútili a padajúce skaly hlásia aj zo susednej čínskej autonómnej oblasti Tibet.
Panika v Káthmandu
„V Káthmandu nastala úplná panika, všetci sme vybehli von na ulicu a hľadali bezpečie na otvorenom priestranstve jedného námestia, ľudia kričali o pomoc,“ informuje Karin Slováková, ktorá prvý májový víkend pristála v Nepále. Tu spolu s lokálnymi tímami už vyše týždňa poskytuje pomoc obetiam zemetrasenia. V utorok ráno sa však zem v Nepále otriasla opäť.
„Všetko sa triaslo, budovy sa hýbali. Niektorí ľudia sa držali stĺpov. Momentálne sú obchody pozatvárané, ľudia sa snažia skontaktovať so svojimi blízkymi, ale spojenie je zlé, preto sa všetci vybrali domov zistiť škody a nájsť svoje rodiny a kamarátov. Magna tímy sú v poriadku ” dodala terénna pracovníčka humanitárnej organizácie Magna Deti v núdzi.
Očakávajú ďalšie otrasy
Epicentrum zemetrasenia s magnitúdou 7,3 bolo 18 km juhovýchodne od Kodaru, v blízkosti základného tábora na Mt. Evereste. Otrasy bolo cítiť v celej severnej Indii aj v bangladéšskej Dháke. Ulice Káthmandu, ktoré je od epicentra vzdialené asi 80 km a v ktorom pôsobí aj slovenská dobrovoľníčka, zaplnili ľudia ponáhľajúci sa za svojimi rodinami.
„Obyvatelia sú v strese a majú obrovský strach. Očakávame dnes ešte ďalšie otrasy,“ hovorí Slovenka.
Ďalšia rana pre Nepál
„Podľa okresných úradov je v lokalite zničených až 63 885 domov,“ informovala humanitárna organizácia Magna, ktorá má v súčasnosti v Nepále dvoch medzinárodných pracovníkov a miestne tímy zložené z 15 pracovníkov. V posledných dňoch poskytovali zdravotnú a psychosociálnu pomoc v dedine Sipapokhari v distrikte Sindhupalchowk. Tím tu pomáhal viac ako 900 rodinám, ktorých situácia je veľmi kritická. Utorkové zemetrasenie situáciu ešte zhoršilo.
„Po druhom zemetrasení je strach a trauma postihnutých detí a ich rodín ešte zhoršená. Mnohí sú v šoku a zatiaľ si neuvedomujú, čo sa stalo. Zdravotníci začali okamžite po otrasoch poskytovať základnú zdravotnú starostlivosť. Niektorým obetiam prvej vlny zemetrasení sa zranenia následkom slabej hygieny infikovali. Tím Magny v čase otrasov práve organizoval tréning pre v oblasti duševného zdravia pre lokalnych zdravotníkov,“ uviedla Denisa Augustínová, riaditeľka operačnej sekcie Magna.
Operačné oddelenie v Bratislave, ktoré koordinuje prácu tímu v teréne, sa spojilo s jeho členmi hneď pár minút po najnovšom zemetrasení a plánuje ďalší postup. Zdravotná a psychosociálna pomoc je teraz ešte dôležitejšia, rovnako ako aj materiálna. „Pohyb záchranárov a terénnych pracovníkov v zasiahnutých oblastiach bude oveľa náročnejší ako doteraz. Množstvo odhrabaných ciest mohlo byť opäť zasypaných,“ vysvetlila Augustínová.
Pomôcť v tejto kritickej situácii môžu aj Slováci v zbierke, ktorú Magna organizuje. Viac informácií je možné nájsť na webovej stránke.
Pod lavínami v Nepále sú stovky tiel, vyťahujú ich po kusoch
Nepál vyzval na ukončenie pátrania po obetiach zemetrasenia
Nepálski záchranári objavili medzi troskami ďalších živých
Obetí v Nepále je vyše 6600, šance nájsť živých sú minimálne
Tisíc Európanov v Nepále stále nenašli, nič o nich nevedia
Nepálčania spia v blate, stále však čakajú na zázraky
Slováci sú už z Nepálu doma, dvoch previezli do nemocnice
Chlapec po zemetrasení v Nepále prežil pod sutinami päť dní
Slovensko pomôže zničenému Nepálu, pošle aj tím záchranárov