BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Dodávatelia liekov na Slovensku opätovne kritizujú zmeny v liekovej politike, ktoré nastali od decembra minulého roka.
Odvtedy platí zákon o liekoch a zákon o rozsahu a podmienkach úhrad liekov. Neuspokojila ich ani novela zákona o liekoch, ktorú pripravilo Ministerstvo zdravotníctva SR a v najbližšom období by o nej mala rokovať vláda.
Farmaceutické spoločnosti síce uznávajú, že novela napráva niektoré nezrovnalosti, no zmeny sú pre nich nedostatočné. Nepáči sa im ani to, že rezort zdravotníctva neotvára podľa nich viac negatívny zákon o rozsahu a podmienkach úhrad liekov.
Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok v rámci pripravovanej novely negatívne hodnotí napríklad zákaz reklamy voľnopredajných liekov, ktoré obsahujú aspoň jednu účinnú látku, ktorá sa nachádzajú v lieku, ktorý je hradený z verejného zdravotného poistenia.
Zákaz reklamy niektorých liekov
Podľa nej je to to isté, ako keby ministerstvo zakázalo reklamu na mliečne výrobky len preto, že obsahujú vápnik, ktorý obsahujú aj lieky, ktoré predpisujú lekári proti osteoporóze. Farmaceutické firmy namietajú aj podľa nich voči neúmernému zvýšeniu správnych poplatkoch za registráciu liekov a za zmeny v registrácii a nejasným podmienkam na klinické skúšanie na Slovensku.
Kritike sa nevyhlo ani zdanenie nákladov na vzdelávanie. Aktuálne podľa členky predsedníctva sekcie výrobcov asociácie Nataši Hudecovej väčšinu vzdelávania zdravotníkov na Slovensku zabezpečuje farmaceutický priemysel.
Ten musí tieto aktivity zdaniť, zároveň podliehajú zdaneniu aj firmy, ktoré takéto vzdelávanie zastrešujú a následne ich v daňovom priznaní musia uviesť aj samotní lekári. Podľa novely by mali byť od tohto zdanenie oslobodení iba tí lekári, ktorí budú mať aktívnu účasť na vzdelávacích podujatiach. To je podľa asociácie diskriminujúce, keďže daňovo zvýhodňuje iba veľmi úzku a špecifickú skupiny účastníkov odborných podujatí.
Nízke ceny liekov môžu podporiť vývoz do zahraničia
Vzhľadom na zákon o rozsahu a podmienkach úhrad asociácia negatívne hodnotila zníženie cien liekov na úroveň druhej najnižšej ceny v Európskej únii. Obáva sa najmä toho, že nízke ceny liekov podporia ich vývoz do zahraničia. Pôvodne bol reexport na úrovni asi 15 %, podľa odhadov farmaceutických firiem by mohol stúpnuť až dvojnásobne.
Údajne tak hrozí, že lieky budú chýbať slovenským pacientom. Podľa Hudecovej je to iba otázka času, už v súčasnosti sa tak deje, avšak nie je možné to hodnoverne dokázať, keďže chýba evidencia vývozu. Práve to pritom farmaceutické spoločnosti kritizujú a žiadajú, aby rezort zdravotníctva nariadil reexport evidovať.
Výrobca zodpovedá za dostupnosť liekov
Ministerstvo zdravotníctva vo svojom stanovisku reagovalo iba na problematiku zníženia cien liekov na úroveň druhej najnižšej a hrozby zvýšenia reexportu. Je pritom presvedčené, že na Slovensku nepríde k nedostupnosti liekov. „Informácie o vysokom reexporte liekov zo Slovenska považujeme za nepodložené a neopodstatnené. Ide o zavádzanie pacientov spoločnosťami zainteresovanými v predaji liekov, čoho sme boli svedkami aj v minulosti, a čo sa ukázalo ako nepravdivé,“ uviedla hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Ako dodala, výrobca je povinný zabezpečiť dostupnosť lieku na Slovensku.
Ak lieky dostupné nebudú, preberá zodpovednosť výrobca. V zákone sa totiž ustanovuje povinnosť držiteľa rozhodnutia o registrácii lieku zabezpečovať jeho reálnu dostupnosť na trhu počas jeho zaradenia v zozname kategorizovaných liekov. V prípade neplnenia uvedenej povinnosti, ministerstvo uloží držiteľovi rozhodnutia o registrácii lieku pokutu. Cieľom je podľa Zollerovej zabezpečiť pre pacientov reálnu dostupnosť liekov, a to predovšetkým liekov bez doplatku alebo tých, ktorým boli kategorizáciou liekov určené nižšie doplatky. „V prípade, ak pacient pocíti nedostatok lieku, môže sa obrátiť na ministerstvo, prípadne na jeho zdravotnú poisťovňu,“ dodala hovorkyňa.
Rezort zdravotníctva pritom neplánuje zaviesť žiaden mechanizmu na reexport liekov. „Máme za to, že by išlo o porušenie Zmluvy o fungovaní Európskej únie, v ktorej je okrem iného aj problematika voľného pohybu tovaru. Ide o jeden z najzákladnejších dokumentov upravujúcich chod únie. Farmaceutické spoločnosti sami regulujú reexport liekov, ministerstvo nepredpokladá jeho výrazné zvýšenie,“ uzavrela Zollerová.
Neistý osud novely
Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo novelu zákona o liekoch koncom januára. Zákon pritom platí iba od decembra minulého roka. Rezort predloženie novely odôvodňuje nutnosťou prebrať smernicu Európskej únie, ako aj snahou spresniť ustanovenia vzťahujúce sa na marketingové aktivity. Jej osud je však neistý, platiť by mala od 21. júla tohto roka, v marci však Slovensko čakajú predčasné parlamentné voľby.
Zámerom rezortu je pritom podľa jeho hovorkyne schválenie návrhu vo vláde ešte pred voľbami. Okrem niektorých zmien vzťahujúcich sa na marketingové aktivity, novela mení aj správne poplatky, rozširuje zákaz reklamy na lieky, či spresňuje spôsob predpisovania liekov pri generickej preskripcii.