Občania Slovenska, ktorí vlani dovŕšili 15 rokov, odpracujú podľa odhadov Eurostatu počas svojho života v priemere 35,7 roka. Tento údaj je nižší ako priemer v Európskej únii, kde sa odhaduje 36,9 roka.
Najmenej odpracujú ľudia na juhu
Najviac rokov odpracujú ľudia na severe Európy, zatiaľ čo na juhu EÚ je odpracovaný čas kratší. Na Slovensku je odhadovaná dĺžka pracovného života mužov 37 rokov a žien 34,3 roka. Informoval o tom Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Najmenej hodín za týždeň odpracujú Holanďania, Rakúšania a Nemci. Prečo sú Slováci nad priemerom v rámci EÚ?
„V EÚ patríme medzi krajiny s nižším počtom rokov strávených v práci. Vo V4 odpracujú menej len v Poľsku,“ uvádza ISA. Za posledných desať rokov sa tento ukazovateľ na Slovensku zvýšil o 2,7 roka, ku ktorému prispel najmä nárast u žien z 30 na 34,3 roka.
Predlžovanie aktívnej pracovnej fázy je výsledkom zlepšujúcich sa pracovných podmienok, rastúceho veku dožitia a predlžovania veku odchodu do dôchodku.
Nárast dĺžky pracovného života
Eurostat očakáva najdlhší pracovný život pre obyvateľov Holandska (43,7 roka), Švédska (43,1 roka) a Dánska (41,3 roka). Najkratšie by mali pracovať v Rumunsku (32,2 roka), Taliansku (32,9 roka), Chorvátsku (34 roka) a Grécku (34,2 roka). Krajiny s kratšou očakávanou dĺžkou pracovného života sa vyznačujú nadpriemerným podielom pracujúcich s dlhými pracovnými týždňami nad 49 hodín.
Budúci nárast dĺžky pracovného života na Slovensku aj inde v EÚ ovplyvní ďalšie predlžovanie dôchodkového veku, čo je nevyhnutné pre finančnú stabilizáciu penzijného systému.