BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) – Dve až tri percentá našej populácie sú podľa odhadov alkoholici, približne štyri percentá sú abstinenti, ale až tretina obyvateľstva pije nadmerne, tvrdí psychiater-alkohológ a riaditeľ pre preventívno-liečebnú starostlivosť v Sanatóriu AT Ivan Novotný.
„Existuje štatistický výskum, ktorý sme robili my a kde sa potvrdilo, že nadmerne pije 32 či 33 percent obyvateľstva,“ povedal Novotný na tlačovej besede venovanej drogovej závislosti. Nadmerné pitie podľa neho znamená vypiť do týždňa tri a viac pohárov alkoholu. „Alkoholizmus je vtedy, keď alkohol vynecháte a máte abstinenčné príznaky, napríklad nervozitu či stratu koncentrácie,“ dodal.
V sanatóriu liečia ročne 300 až 400 alkoholikov. Z pacientov, ktorí sa prídu liečiť, sa podľa Novotného približne desať percent liečiť nechce. Zo zvyšných sa asi 60 percent nechce liečiť, ale nakoniec sa podrobia. „Tam potom štartujú rôzne motivačné schémy v terapii. Niekedy tá liečba trvá nekonečne, nie je to možné časovo ohraničiť,“ vysvetlil.
Liečba je podľa Novotného komplikovaná, je ťažké ju prijať, zotrvať v nej a tiež podrobiť sa tej procedúre, ktorú si choroba vyžaduje. „Zistili sme, že pacienti, ktorí absolvujú liečbu v určitých normách, tak na 90 percent abstinujú,“ doplnil. Podmienkou však je, aby navštevovali klub abstinentov.
Riaditeľ bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica si myslí, že alkoholizmus nie je stále považovaný za chorobu, ktorá sa dá liečiť.
„Abstinencia je považovaná za stigmu v našej spoločnosti,“ nazdáva sa Okruhlica. Ako dodal, existujú veľké rozdiely v nazeraní na abstinenciu v jednotlivých regiónoch. Kým v Bratislave sa na niekoho, kto si v reštaurácii objedná nealkoholický nápoj, nikto nebude dívať so záujmom, na vidieku je pitie alkoholu bežnejšie.