Škody na pôde môžu presiahnuť 100 mil. eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Povodne
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Povodne v máji a na začiatku júna poškodili dovedna takmer 300 tis. hektárov poľnohospodárskej pôdy. Ide o pôdu, ktorá bola zaplavená, podmáčaná alebo ju farmári nemohli obsiať. Podľa predbežných odhadov SPPK môžu celkové spôsobené škody prevýšiť hranicu 100 mil. eur. Vyplýva to z monitoringu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), spracovaného z hlásení regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr k 9. júnu tohto roka.

Ako informoval hovorca SPPK Stanislav Nemec, celkovej výmery pripadlo 225 tis. hektárov na ornú pôdu, necelých 49 tis. hektárov na trvalé trávne porasty, vyše 22 tis. hektárov nemohlo byť vôbec obsiatych a zvyšok tvorili poškodené ovocné sady, vinohrady a pestovateľské plochy zeleniny. Škody jednotlivým regionálnym komorám nahlásilo 636 poľnohospodárskych podnikov, pričom 52 z nich avizovalo viac ako 70-percentné poškodenie úrody.

Podľa údajov SPPK bolo zaplavených alebo podmáčaných 59 tis. hektárov pšenice, 41 tis. hektárov kukurice na zrno, 31 tis. hektárov krmovín na ornej pôde, 28 tis. hektárov jačmeňa, 26 tis. hektárov repky a 15 tis. hektárov slnečnice. Postihnutiu sa však nevyhli ani plochy sóje, cukrovej repy, hrachu, zemiakov, maku, ovsa, raže, strukovinovo-obilných a ďatelinotrávnych miešaniek, prosa, horčice, ďateliny, ríbezlí a ďalších plodín. Viaceré podniky nehlásili len škody na rastlinných komoditách, ale aj na nehnuteľnom majetku.

Zákon o poskytovaní dotácie na kompenzáciu strát spôsobených nepriaznivou poveternostnou udalosťou, ktorú možno prirovnať k prírodnej katastrofe, prírodnou katastrofou alebo mimoriadnou udalosťou, prijatý tento týždeň v Národnej rade SR, síce rieši odškodnenie poľnohospodárov, ale SPPK upozorňuje aj na jeho časový faktor. „Opätovne pripomíname, že jeho úplné uplatnenie si vyžiada určitý čas a aspoň najviac postihnuté poľnohospodárske podniky potrebujú rýchlu pomoc. Teda takú, ktorú dostanú ešte pred žatvou, nie až po nej,“ uviedol predseda SPPK Milan Semančík.

Komora naďalej pripomína, že zdroje potrebné na mimoriadne odškodnenie farmárov sa dajú urýchlene aktivizovať viacerými spôsobmi – z vládnej rezervy, prostriedkov Slovenského pozemkového fondu, prípadného emitovania povodňových dlhopisov, či takou reštrukturalizáciou verejných finančných tokov, v rámci ktorej by sa dočasne obmedzilo alebo zastavilo financovanie menej dôležitých projektov a zámerov.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Semančík