BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) – Viac ako 1 600 ľuďom diagnostikujú ročne na Slovensku sklerózu multiplex. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca Národného centra zdravotníckych informácii (NCZI) Boris Chmel, vyplýva to zo zdravotníckych štatistík.
Svetový deň sklerózy multiplex
Na riziká ochorenia upozorňujú odborníci každoročne, aj pri príležitosti Svetového dňa sklerózy multiplex, ktorý tento rok pripadol na 30. mája.
Neskrývaj sa, odhoď predsudky – môj život so sklerózou multiplex.
„Podľa štatistiky NCZI bolo na Slovensku v priebehu roka 2016 novodiagnostikovaných 1 639 pacientov so sklerózou multiplex. Z toho bolo 1 128 žien a 511 mužov. Celkový počet evidovaných osôb v neurologických ambulanciách s touto diagnózou bol ku koncu roka 2016 vyše 11 000,“ uviedol Chmel.
Skleróza multiplex je zvyčajne diagnostikovaná u ľudí vo veku medzi 20 a 40 rokom života a postihuje až takmer trikrát viac žien ako mužov. „Medzi najčastejšie príznaky sklerózy multiplex patria únava, bolesť, slabosť, problémy s vizuálnym a zmyslovým vnímaním, zmeny nálad, dysfunkcia močového mechúra, ale aj črevná a sexuálna dysfunkcia,“ upozornil hovorca.
Príčina vzniku ochorenia nie je známa
Skleróza multiplex alebo roztrúsená mozgovomiechová skleróza je chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému, pri ktorom vlastný organizmus napáda funkciu nervových vláken.
Príčina vzniku ochorenia nie je doteraz známa. Predpokladá sa, že vznik ochorenia je daný určitou dedičnou dispozíciou v kombinácii s viacerými faktormi z prostredia. Svetový deň sklerózy multiplex je vyhlásený Medzinárodnou federáciou sklerózy multiplex na poslednú májovú stredu.
Cieľom tejto celosvetovej iniciatívy je zvýšiť povedomie o diagnóze, ktorá ovplyvňuje životy viac ako dvoch miliónov ľudí po celom svete.