NITRA 3. februára (WEBNOVINY) – Situácia v slovenskom pôdohospodárstve je katastrofálna, tvrdí tieňový minister agrosektoru strany Smer-SD Stanislav Becík. V čase zvyšovania cien potravín sa znižujú priame platby do pôdohospodárstva o 40 miliónov eur. Krátenie priamych platieb bude mať dopad najmä na zníženie stavov dobytka a oviec a hospodárenie bude ešte extenzívnejšie ako teraz, poukázal vo štvrtok na tlačovej besede v Dvoroch nad Žitavou.
„Pasívna obchodná bilancia za rok 2009 je katastrofálna, dosiahla viac ako miliardu eur, čo je v prepočte na obyvateľa viac ako 180 eur,“ povedal Becík. Napríklad v Holandsku je aktívna obchodná bilancia vyše 550 miliónov eur, Francúzsko nalialo v roku 2009 rovnaký objem peňazí do rezortu pôdohospodárstva ako do zdravotníctva. U nás to išlo do agrosektoru 74 percent z toho, čo do zdravotníctva. Slovensko podľa Becíka príliš veľa dováža a malo by sa uberať cestou väčšej sebestačnosti.
Ako ďalej podčiarkol, napriek tomu, že Slovensko má prvenstvo v Európskej únii v počte ľudí žijúcich na vidieku, vláda sa správa k poľnohospodárskemu odvetviu macošsky. V produkcii mlieka Slovensko nedosahuje ani úroveň 150 litrov na obyvateľov, produkcia teľacieho mäsa je len 10 dekagramov na obyvateľa. Výmera plôch viníc klesla z 25 500 hektárov na 12 tisíc hektárov. Pred rokom 1989 bol stav oviec na úrovni 800 tisíc až 850 tisíc, teraz je to 290 tisíc bahníc. Ani jeden veľký obchodný reťazec okrem Coop Jednota nemá sídlo na Slovensku a daň zo zisku platí svojej domovskej krajine, poukázal Becík. Zásadným problémom podľa neho je, že Slovensko nezvládlo negociačný proces pred vstupom do Európskej únie.
Na adresu súčasného ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (Most – Híd) Becík uviedol, že „kto je štyri roky ministrom a ešte raz sa stane, ten má byť víťaz. Nepočul som, žeby sa snažili zastať roľníkov, namiesto toho som počul aféru Tokaj.“ Strana, ktorej rezort patrí, podľa Becíka u roľníkov „vysoko prehrala a to sa zabudnúť nedá“. Ako ďalej pokračoval, štát sa doteraz nedokázal vysporiadať ani s povodňami. Doteraz nezaplatil poľnohospodárom za zaplavené polia ani cent. V záujme ochrany obyvateľov sa zaplavilo 505 hektárov pôdy. „Trikrát sme sa obrátili na ministerstvo pôdohospodárstva aj vnútra, no nikto sa nám neozval,“ tvrdí Becík.