PRAHA 28. októbra (WEBNOVINY) – Sir Nicholas Winton si v utorok prevzal na špeciálnej ceremónii z rúk českého prezidenta Miloša Zemana vysoké vyznamenanie Rad Bieleho leva. Do Prahy ho prepravil vládny špeciál a návšteva potrvala iba niekoľko hodín. Cesta bola pre 105-ročného Brita dobrodružstvom a pozvanie mu možno predĺžilo život, domnieva sa režisér Matej Mináč, ktorý zdokumentoval jeho život.
V Česku poznačia oslavy vzniku ČSR protesty osobností
Vznik ČSR bol pre Slovensko významný bod, zhodli sa politici
Pri odovzdávaní najvyššieho štátneho vyznamenania 28. októbra, v deň 96. výročia vzniku Československa, poskytne Pražský hrad hrdinovi, ktorý zachránil stovky židovských detí pred nacizmom, zvláštne podmienky. Rad Bieleho leva mu Zeman neodovzdal v utorok večer počas hlavného ceremoniálu na Pražskom hrade, ale popoludní na komornejšom podujatí, ktoré v živom prenose vysielala Česká televízia. „Na podujatí bola Wintonova rodina ako aj sedem zachránených detí a jeden vnuk, ktorí žijú v Čechách,“ povedal Mináč.
Nicholas Winton ako britský maklér v roku 1939 zachránil 669 židovských detí z Československa pred nacistami. V ôsmich vlakoch ich odviezol do Londýna a našiel im náhradné rodiny. Posledný vlak s 250 deťmi zadržali nacisti, pretože krátko pred jeho vypravením vypukla vojna. Ani jedno dieťa z tohto vlaku vojnu neprežilo.
O jeho čine sa celé roky nehovorilo. Až v roku 1988 to zaujalo britskú historičku Elizabeth Maxwelovú, ktorá zorganizovala stretnutie Wintona s „jeho deťmi“ v programe televízie BBC s názvom That’s Life (Taký je život). Do šľachtického stavu povýšila britská kráľovná Alžbeta II. Wintona za jeho starostlivosť o starých ľudí.
Uviedol spravodajský portál iDNES.cz