SIMON: Tender na infosystémy je ako nástenkový

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zsolt Simon

BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Brusel sa zaujíma o verejné obstarávanie na informačné systémy pre Pôdohospodársku platobnú agentúru Ministerstva pôdohospodárstva SR. Vyhlásil to dnes na tlačovej besede podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon. Bývalý minister pôdohospodárstva očakáva, že Slováci tento tender nakoniec zaplatia zo svojich rovnako ako v prípade nástenkového tendra. Aj preto túto kauzu pomenoval Nástenkový tender II. „Keďže Brusel sa zaujíma o skutočnosti, za akých podmienok bolo verejné obstarávanie vykonané, či bola dodržaná litera zákona alebo nie, je každému jasné, že scenár sa zopakuje presne tak, ako v prípade nástenkového tendra. Brusel nám povie, plaťte si to sami, pretože ste nedodržali literu zákona. Opäť budeme platiť z peňazí daňových poplatníkov to, čo by sme mohli platiť z peňazí Európskej únie,“ vyhlásil Simon.

Simon tvrdí, že za pochybným tendrom stoja mecenáši vládneho HZDS, ktoré rezort pôdohospodárstva riadi. Víťazom tendra sa stala ešte za pôsobenia ministerky Zdenky Kramplovej firma Columbex, ministerstvo a Poľnohospodárska platobná agentúra s ňou v roku 2006 podpísali zmluvu na 900 miliónov korún (takmer 30 miliónov eur). V dozornej rade firmy Columbex sedí Alexej Beljajev, ten figuruje aj vo firme Optifin Invest, ktorá ĽS-HZDS v roku 2007 požičala vyše 10 miliónov korún (332 tisíc eur). Stanislav Becík podal pre tender v novembri 2008 žalobu na súd. Súčasný minister Vladimír Chovan ju tento rok stiahol. S Columbexom Chovan podpísal nový dodatok k zmluve a začal ju plniť. Podľa Chovana by ministerstvo súd pravdepodobne prehralo. Žalobu mal podľa neho podať Úrad pre verejné obstarávanie, ten však tvrdí, že sa s ministerstvom dohodli, že žalobu podá rezort pôdohospodárstva.

Simon pripomenul, že keď bol on šéfom rezortu a budoval platobnú agentúru „od prvého kamienka“, celá agentúra z hľadiska informatizácie a školenia ľudí stála asi 450 miliónov korún (takmer 15 miliónov eur). „Je zaujímavé, že pod kuratelou HZDS 500 miliónov korún (bezmála 16,6 milióna eur, pozn. redakcie) zrazu bolo 700 miliónov korún (vyše 23,2 milióna eur, pozn. redakcie), pre väčší úspech to už bolo 900 miliónov korún, potom to bolo pozastavené a netransparentne obstaraný tender sa očistil netransparentným dodatkom za 600 miliónov korún (takmer 20 miliónov eur, pozn. redakcie) s možnosťou navŕšenia,“ vyhlásil Simon. Tvrdí, že keď odchádzal z postu, pracovníci agentúry vyčíslili modernizáciu informačného systému na 180 až 200 miliónov korún (takmer šesť až vyše 6,6 milióna eur) a to nebola kríza a ani neboli také nízke ceny elektroniky.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stanislav BecíkVladimír ChovanZsolt Simon
Firmy a inštitúcie Most-Híd