BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Preferencie, aké dosiahla v januárom prieskume Agentúry MVK strana Sloboda a Solidarita (SaS), sú pre podpredsedu strany Most-Híd Zsolta Simona prekvapujúce. „Prekvapili ma, neočakával som také vysoké preferencie,“ povedal dnes Simon. Za predčasné však považuje hovoriť o tom, ktorá strana by bola v možnej koalícii SaS a Most-Híd lídrom. Podľa Simona stále rokuje strana Most-Híd so stranou SaS. Výsledky rokovaní budú v priebehu tohto týždňa, uviedol Simon. „Pre nás je podstatné, aby sme oslovili svojich vlastných voličov. A je pre mňa potešujúce, že z mesiaca na mesiac naše preferencie tiež rastú. Nerastú nejakou extrémnou rýchlosťou, ale rastú, sme nad päť percent,“ zhodnotil Simon.
V januárovom reprezentatívnom prieskume Agentúry MVK sa strana Sloboda a Solidarita umiestnila na treťom mieste s 9,2 percenta preferencií. Strana Most-Híd by skončila medzi voličmi na šiestom mieste s podporou 6,4 percenta. Rebríček vedie vládny Smer-SD so 42 percentami, nasleduje opozičná SDKÚ-DS s 9,4%. Medzi SaS a Most-Híd sú ďalšie opozičné politické subjekty – KDH s 8,9 a SMK so 6,7 percenta. Podľa januárového prieskumu by sa do parlamentu dostala aj SNS s podporou 6 percent voličov a ĽS-HZDS s 5,4 percenta.
HAULÍK: Predvolebná koalícia strán Most-Híd a SaS stráca zmysel
Predvolebná koalícia medzi stranami Most-Híd a Sloboda a Solidarita (SaS) stráca podľa sociológa Pavla Haulíka zmysel. „Pokiaľ najbližší prieskum potvrdí trend, koalícia medzi nimi stráca zmysel, päť percent majú šancu získať samostatne,“ povedal dnes pre agentúru SITA Haulík. Zároveň pripomenul, že predvolebné koalície v minulosti nepriniesli synergiu. „Riziko nedosiahnuť hranicu zvoliteľnosti sa značne zmenšuje, aj keď nie je vylúčené,“ uviedol.
Sloboda a Solidarita začína byť ziskom percent v prieskumoch podľa Haulíka nepríjemná aj pre SDKÚ-DS. „SaS predstavuje reálnu alternatívu. Richard Sulík je ťažšia konkurencia ako v minulosti Zuzana Martináková,“ vyhlásil Haulík. Podľa neho v SaS sú ľudia nezaťažení minulosťou a majú drive. SDKÚ-DS by sa podľa Haulíka nemala spoliehať na to, že v minulosti jej preferencie vykazovali nižšie hodnoty ako bol potom výsledok vo voľbách. „To nie je zákon. Na to sa nedá spoliehať,“ uviedol. Zároveň upozornil, že v minulosti SDKÚ-DS išla do volieb ako vládna strana, ktorá mohla počas vládnutia strácať hlasy, ale ako opozičná strana na to nemá dôvod. Navyše, ak volič prestane preferovať opozičnú stranu, k jej podpore sa podľa Haulíka vráti ťažšie ako k podpore vládnej strany.
ĽS-HZDS podľa Haulíka v poslednom čase medzi voličmi nezískalo, ale ani nestratilo. „Ohrozenie tejto strany je však reálne,“ povedal. Preto sa ani ĽS-HZDS nemôže spoliehať, že vo voľbách dopadne lepšie ako v prieskumoch. Podľa neho ĽS-HZDS dosiahlo v regionálnych voľbách i eurovoľbách dobrý výsledok, ale ani na to sa nemôže spoliehať, pretože v nich bola podstatne nižšia účasť ako zvykne bývať vo voľbách do Národnej rady SR.
Určitý stúpajúci trend vidno podľa Haulíka aj u KDH, ale tento vzostup nie je natoľko dynamický, ako kresťanskí demokrati asi očakávali. „KDH by malo rozšíriť záber. Nestačí len spoliehať sa na výmenu lídra. Výmena lídra je nutná podmienka, ale nie postačujúca,“ uviedol Haulík.
SITA