BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Odôvodnenie Ústavného súdu SR (ÚS) vo veci pozastavenia účinnosti zákona o mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek je nedostatočné a alibistické.
Uvádza to vo svojom vyhlásení Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), ktorá je presvedčená, že zákon je v súlade s ústavou.
Komora preto očakáva, že vláda bude pri zostavovaní budúcoročného rozpočtu počítať s navýšením financií, ktoré sú potrebné na pokrytie zvýšenia platov sestier.
„Tak, aby nepredpokladanie takéhoto navýšenia financií v rozpočte nemohlo byť neskôr výhovorkou, že zákon nie je možné uplatniť v praxi, ak dôjde k skorému rozhodnutiu o ústavnosti zákona zo strany ústavného súdu,“ uviedla komora.
Sestry podporili aj občania
SKSaPA zdôrazňuje, že od tohto zákona závisí živobytie 40 tis. sestier a pôrodných asistentiek.
Očakáva preto, že tak ako rýchlo ÚS rozhodol o pozastavení účinnosti, v rovnako krátkom čase rozhodne aj o súlade zákona s ústavou.
Komora zároveň vyzýva parlamentné strany, ktoré zákon vo februári tohto roka podporili, aby odstránili prípadné nedostatky, pre ktoré by mohol byť zákon o platoch vyhlásený za protiústavný.
Ústavnému súdu sestry vyčítajú, že na pozastavenie účinnosti zákona použil rovnaké argumenty ako predkladateľ podnetu Slovenská lekárska komora a následne i generálna prokuratúra, a ktoré sú z ich pohľadu účelové a právne irelevantné.
Komora pripomína, že snahu o zlepšenie pracovných podmienok sestier, ktorá sa pretavila i do zákona, našla podporu u viac než 240 tisíc občanov a to vo forme petície.
„Aj z tohto dôvodu sme očakávali vyčerpávajúcu a nespochybniteľnú argumentáciu, ktorá viedla súd k využitiu výnimočného opatrenia, akým pozastavenie účinnosti zákona schváleného drvivou väčšinou poslancov Národnej rady Slovenskej republiky bezpochyby je. Namiesto toho sme sa dočkali len právneho alibizmu,“ konštatuje SKSaPA.
Z rozhodnutia ÚS sa podľa komory nedozvedeli to, v čom spočíva ohrozenie základných práv a slobôd, a prečo súd argumentuje neprípustnou diskrimináciou, keď tu už existujú zákony upravujúce osobitne platové pomery hasičov, policajtov, vojakov či lekárov. Účinnosť zákona bola ÚS podľa sestier pozastavená len pre jediný argument, a to, že to „môže byť rozumné“.
Spor o platy sa ťahá už dlhšie
Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek našiel v parlamente podporu u 141 poslancov. Mnohé sestry sa však od nadobudnutia účinnosti zákona, teda od 1. apríla tohto roka, zvýšenia platov nedočkali. Komora sa tak postupne so žiadosťou o pomoc pri riešení tejto situácie obrátila na ministerstvo zdravotníctva, ministerstvo práce, vyššie územné celky, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, verejnú ochrankyňu práv, premiéra i medzinárodné organizácie.