Šéfka zdravotníctva vie, ako získať peniaze na platy sestier

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zvolenská
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská Foto: SITA/Diana Černáková
Nemocnica
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva bude apelovať na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby odstránili deformácie, ktoré vznikli v súvislosti s nárokmi na vyššie platy sestier podľa zákona účinného od 1. apríla.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská po rokovaní so zástupcami sestier zároveň konštatovala, že spolu s ministerstvom financií pripravili opatrenia, ktoré zabezpečia priebežne dostatok peňazí na platy sestier a lekárov.

Zatiaľ ich nekonkretizovala, rezort overuje presné náklady, ktoré si vyžiadajú vyššie platy. Zvolenská chce o situácii v najbližších dňoch diskutovať aj s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

Konečné riešenie vznikne po dohode s rezortom financií. Podľa ministerky by žiadna sestra nemala byť pripravená ani o jedno euro, ktoré jej zákon priznal. „Potrebujeme pomoc v prepočtoch upravenia systému tak, aby peniaze išli za pacientom,“ uviedla.

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová vyslovila súhlas s postupom ministerstva a verí, že sestry dostanú to, na čo majú podľa zákona nárok. Komora zároveň predložila vlastné podklady k nákladom na platy sestier.

Situácia v zdravotníctve je vážna, vypočul si prezident

Situácia na ministerstve zdravotníctva je mimoriadna vážna a vyžaduje si akútne riešenia. Na stredajšom stretnutí sa na tom zhodli prezident SR Ivan Gašparovič a zástupcovia lekárov, nemocníc a odborov.

Podľa hlavy štátu je potrebné rýchlo novelizovať existujúce zdravotnícke zákony, zároveň očakáva, že by mal štát zvýšiť aj platbu za svojich poistencov. Zásahy označil
Gašparovič
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

za veľmi potrebné, aby zdravotníci vôbec boli schopní zabezpečiť starostlivosť občanom. O nevyhnutných krokoch chce už na budúci týždeň hovoriť aj s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou.

Prezident so zdravotníkmi rokoval o schválenej legislatíve, ktorá zvýšila platy lekárov a sestier. Poskytovatelia totiž na lepšie finančné ohodnotenie zdravotníkov nemajú zdroje a hrozia kolapsom.

Podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka je dokonca aktuálna situácia najkomplikovanejšia za posledných 15 rokov. Zopakoval, že zákony o mzdách sú nesystémové, nešťastné a finančne nekryté. Tvrdí, že od júla by niektoré nemocnice mali dávať na platy 120 % zo svojich príjmov od zdravotných poisťovní.

V prípade zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier sa Petko obáva, že jeho uplatňovanie v praxi bude pre sestry znamenať „Pyrrhovo víťazstvo“. Sám preto dúfa, že si uvedomia vážnosť situácie a budú hľadať ústretové riešenia.

Zástupcovia majú recept na situáciu v zdravotníctve

Zástupcovia lekárov a nemocníc predstavili na stretnutí hlave štátu aj niektoré z opatrení, ktoré
Lieky
Foto: SITA/AP

by mohli situáciu v slovenskom zdravotníctve upokojiť. Médiám ich zatiaľ sprístupniť nechceli. Najprv chcú o nich hovoriť s ministerkou Zvolenskou.

Dragula povedal, že by mali riešiť nielen krátkodobé problémy, a teda finančnú situáciu v rezorte v nadväznosti na zvyšovanie miezd lekárov a sestier, ale aj stredno a dlhodobé ciele, za ktoré označil najmä zlepšenie zdravotného stavu slovenskej populácie.

„Nechceme sa vadiť o platoch, nechceme sa vadiť o hlúpostiach, chceme, aby bol občan spokojný so systémom, ktorý mu prinavracia zdravie,“ skonštatoval Dragula.

Lekári nemajú na platy

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek platí od apríla. Poslanci ho schválili ešte vo februári. Priemerný mzdový nárok sestier a pôrodných asistentiek by sa v porovnaní s výškou mzdy za prvý polrok uplynulého roku mal vďaka legislatíve zvýšiť v priemere o 23,89 %.

S uplatňovaním zákona v praxi sú však problémy. Proti sa postavili ambulantní lekári i nemocnice. Argumentujú, že sestrám nemajú z čoho pridať. Zákon sa snažia obchádzať, sestry preraďujú na iné pozície, skracujú im úväzky, vyhrážajú sa prepúšťaním. Slovenská lekárska komora dokonca požiadala Generálneho prokurátora SR o podanie návrhu na začatie konania na Ústavnom súde SR. Ten by mal rozhodnúť, že zákon nie je v súlade s Ústavou a súčasne pozastaviť jeho účinnosť.

Podľa zákona má nastupujúca sestra alebo pôrodná asistentka bez praxe minimálny nárok na 640 eur mesačne. Po troch rokoch sa minimum zvýši na 666,20 eura mesačne a ďalej rastie v trojročných intervaloch tak, že po 33 rokoch praxe má sestra nárok na minimálne 928 eur na mesiac.

Zvýšenie minimálneho mzdového ohodnotenia bolo jednou z požiadaviek sestier a pôrodných asistentiek v petícii, ktorú spoločne podporilo 243-tis. občanov. Vláda vzala petíciu začiatkom júna 2011 na vedomie, pričom prijala aj uznesenie, ktoré stanovuje harmonogram, kedy sa majú niektoré z požiadaviek splniť. Sestry v petícii okrem vyšších miezd žiadali napríklad skorší odchod do dôchodku, podporu mimonemocničnej starostlivosti, ale aj legislatívnu a finančnú úpravu poskytovania zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičMária LévyováZuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR