Šéf OSN vyzval na summite LAŠ Sýriu, aby konala

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
V Bagdade platia počas summitu LAŠ prísne bezpečnostné opatrenia, Bagdad 27. marca 2012. Foto: SITA/AP

BAGDAD 29. marca (WEBNOVINY) –

Začiatok summitu LAŠ poznačil výbuch

Centrom Bagdadu v blízkosti iránskeho veľvyslanectva na okraji prísne stráženej Zelenej zóny otriasol vo štvrtok v čase otvorenia summitu LAŠ silný výbuch. Oblasť v štvrti Salhíja, kde nálož explodovala, bezprostredne zablokovali bezpečnostné sily a hasiči.

K výbuchu došlo napriek prísnym bezpečnostným opatreniam irackej vlády, ktorá z dôvodu summitu premenila Bagdad na opevnené mesto. Do ulíc nasadila 100-tisíc príslušníkov bezpečnostných síl, k ďalším opatreniam patrí zablokovanie ciest, uzavretie vzdušného priestoru a prerušenie sietí mobilných telefónov.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun na štvrtkovom summite Ligy arabských štátov (LAŠ) v irackom hlavnom meste Bagdad vyzval sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, aby bezodkladne začal realizovať mierový plán, ktorý vypracoval zvláštny vyslanec OSN a LAŠ pre Sýriu Kofi Annan.

Pan na vrcholnej schôdzke LAŠ venovanej Sýrii zároveň ocenil, že al-Asadov režim plán prijal. „Je to dôležitý počiatočný krok na ukončenie násilia a krviprelievania,“ povedal v Bagdade.

LAŠ súhlasila s Annanovým mierovým plánom, zostáva však rozdelená v otázke, ako riešiť situáciu a zastaviť násilie, ktoré si už vyžiadalo skoro 9000 obetí. Krajiny arabskej ligy odmietajú zahraničnú intervenciu do Sýrie a väčšina už netrvá na odstúpení al-Asada z funkcie prezidenta. Niektoré arabské krajiny na čele s Katarom sú za vyzbrojenie sýrskej opozície, ďalšie vrátane Alžírska sú zas proti tejto možnosti.

Šesťbodový plán hovorí o zastavení bojov pod dohľadom OSN. Plán zahŕňa stiahnutie vojakov a ťažkých zbraní z miest, zavedenie každodenného dvojhodinového prímeria v záujme prísunu humanitárnej pomoci ako aj zaistenie voľného prístupu do všetkých oblastí. Požaduje aj prepustenie všetkých osôb zadržaných počas protestov. Hovorí tiež o možnosti vytvorenia pozorovateľskej misie OSN, ktorá by monitorovala prípadné prímerie.

Iracká metropola Bagdad je vo
Bez názvu
Foto: SITA/AP

štvrtok dejiskom schôdzky hláv štátov a vlád LAŠ. V stredu sa v irackom hlavnom meste stretli šéfovia diplomacií LAŠ, aby pripravili návrh rezolúcie vyzývajúcej Damask na ukončenie násilností a začatie rokovaní s opozíciou.

Režim prezidenta Baššára al-Asada však ešte v stredu vyhlásil, že odmietne každú iniciatívu na ukončenie rok trvajúcej krízy v Sýrii, ktorá vzíde z nadchádzajúceho summitu v Iraku.

V novembri 22-členná panarabská organizácia na mimoriadnom zasadaní hlasovala za pozastavenie členstva Sýrie, kým tamojší režim neukončí krvavé zásahy proti opozícii.

LAŠ združuje arabské štáty zo severnej a severovýchodnej Afriky a juhozápadnej Ázie (Blízky východ). Založilo ju 22. marca 1945 v Káhire šesť štátov – Egypt, Irak, Jordánsko (do roku 1949 Transjordánsko), Libanon, Saudská Arábia a Sýria. Arabská liga v súčasnosti zahrňuje 22 členských štátov s celkovou rozlohou 13 miliónov štvorcových kilometrov. Jej súčasným generálnym tajomníkom je Egypťan Nabíl Al-Arabí.

Hlavným cieľom LAŠ sú úzke vzájomné vzťahy a spolupráca, ochrana ich nezávislosti a suverenity, ako aj spoločný postup v záležitostiach a záujmoch arabských krajín, informuje www.arabsummit.iq.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kofi AnnanNábil al-ArabíPan Ki-mun
Firmy a inštitúcie Liga arabských štátov