BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) – Kultúrna obec vyzýva na odvolanie ministra kultúry Daniela Krajcera.
Vo výzve adresovanej prezidentovi, premiérke a poslancom parlamentu predstavitelia kultúrnej obce tvrdia, že „väčšina krokov, ktoré podnikol Daniel Krajcer počas svojho relatívne krátkeho pôsobenia vo funkcii ministra, sa javí ako cielená likvidácia takmer všetkého, čo ešte v slovenskej kultúre a umení napriek ťažkým podmienkam ako-tak fungovalo. Namiesto principiálnych riešení priniesol nerozvážne, hlboko neodborné a svojvoľné nápady, ktorých dôsledky budú musieť sanovať ďalšie vlády a predovšetkým občania a daňoví poplatníci“.
Výzvu dali na vedomie médiám ako aj ministrovi financií Ivanovi Miklošovi a ministrovi kultúry Danielovi Krajcerovi. Za signatárov výzvy agentúru SITA informovali Zora Jaurová a Jana Kapelová. Jej kompletné znenie je zverejnené na internetovom občianskom denníku – Changenet.sk http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=635503.
Signatárov viedli k výzve na odvolanie ministra kultúry Krajcera viaceré jeho kroky ako aj „jeho nedávne rozhodnutia“. Výzvou verejne vyjadrujú hlboké znepokojenie „nad stavom úplného rozvratu rezortu kultúry“, za ktorý ako tvrdia nesie minister kultúry zodpovednosť.
Neuvážené výroky
Medzi iným konštatujú, že „namiesto principiálneho názoru na verejnoprávne médiá zlúčil bez akejkoľvek analýzy STV a SRo, čo prinieslo do systému ešte väčší chaos a plytvanie prostriedkami. Navrhol zrušenie koncesionárskych poplatkov, čím urobil verejné médiá úplne závislé a podriadené politickému riadeniu. Svojimi neuváženými a neodbornými výrokmi a krokmi prispel k tomu, že najväčší kultúrny projekt v dejinách Slovenska, Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, sa stáva čoraz väčším symbolom medzinárodnej hanby a korupcie. Neschopnosťou riešiť situáciu v Slovenskom národnom divadle (SND) významne prispel k absolútnemu vnútornému rozvratu tejto inštitúcie, ktorá stráca akékoľvek smerovanie a identitu“.
Ako sa ďalej uvádza vo výzve, „v posledných dňoch minister definitívne dokázal, že na svoju stoličku nepatrí a nikdy nepatril. Netransparentná, neodborná realizácia výberového konania na spolupracovníka Národného osvetového centra (NOC) pri využití priestorov V-klubu odhalila nielen neschopnosť koncepčne riešiť nefungujúce inštitúcie (Dom umenia, NOC), ale aj korupčné praktiky (zloženie komisie, kritériá výberu) a alibizmus ministra, ktorý nedokáže prevziať zodpovednosť za to, čo sa deje v jeho rezorte. Korunou všetkého bol ‚vianočný darček‘ v podobe zriadenia Danubiany – Slovenského centra vizuálnych umení (tzv. Kunsthalle) v komerčnej galérii Danubiana bez akéhokoľvek výberového procesu či odbornej debaty“.
Komunikácia s odbornou obcou
Oba prípady podľa signatárov výzvy „poukazujú na to, že minister nedokáže komunikovať s odbornou obcou, svoje bizarné rozhodnutia vykonáva za zavretými dverami s úzkou skupinkou nerelevantných poradcov. O celom absurdnom procese transformácie Danubiany na štátnu inštitúciu nevedela ani Rada pre umenie MK SR“.
Ako sa ďalej uvádza v texte výzvy, problémom ministra kultúry Daniela Krajcera je „predovšetkým neschopnosť pochopiť základné súvislosti, hodnoty a princípy rezortu, ktorý riadi. A je jeho plnou politickou zodpovednosťou, akých poradcov si vyberá a aké rady počúva a takisto to, ak nevie voči príslušným štátnym úradníkom vyvodiť zodpovednosť za ich pochybenia. Navyše, robiť vecne zásadné a koncepčne diskutabilné rozhodnutia v čase, keď vláda existuje v dočasnom predvolebnom režime, považujeme za krajne nezodpovedné a neakceptovateľné konanie“.
Obavy z nezodpovedných rozhodnutí
Zástupcova kultúrnej obce, ktorí sa pripojili k výzve, sa obávajú, že „do predčasných volieb môžu byť prijaté ešte mnohé ďalšie nezodpovedné a pre kultúru likvidačné rozhodnutia“. Preto žiadajú premiérku Ivetu Radičovú, aby navrhla prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi „okamžité odvolanie ministra kultúry Daniela Krajcera“. Zároveň žiadajú vládu, „aby zdôvodnila, na základe akých kritérií schválila 12 mil. eur na dostavbu súkromnej galérie Danubiana“. Chcú zrušenie neziskovej organizácie Danubiana – Slovenské centrum vizuálnych umení a použitia finančných prostriedkov na zriadenie ‚Kunsthalle‘ v centre mesta.
Medzi signatármi výzvy sú napríklad aj kurátor a zástupca slovenskej sekcie Medzinárodnej asociácie kritikov umenia (AICA) Juraj Čarný, Ľubomír Burgr (A4 – nultý priestor a divadlo SkRat), Svätopluk Mikyta (Banská St a nica – priestor pre kultúru) či Martin Piaček (iniciatíva Dvadsať rokov od Nežnej neprebehlo).
Výzvu podporujú ďalšie známe osobnosti kultúry, medzi inými tiež vydavateľ Koloman Kertész Bagala, Marek Adamov zo Stanice Žilina-Záriečie – kultúrny uzol, teoretik umenia Vladimír Beskid a tiež viacerí pedagógovia Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave ako Anna Daučíková, Ilona Németh alebo Anton Čierny a ďalší.