Šéf armády predstieral, že ho trafil ostreľovač

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Bulík Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Prekvapenie pre vojakov, ktorí v týchto dňoch cvičia na Lešti boj v zastavaných oblastiach, pripravil prvý muž armády Ľubomír Bulík. Výcvik prišiel osobne preveriť a hneď po svojom príchode do vojenského priestoru nasimuloval neočakávanú situáciu – jeho vlastné zranene spôsobené ostreľovačom protivníka. „Jednotka okamžite a správne zareagovala. Zraneného generála dopravili do bezpečia a poskytli mu prvú pomoc,“ konštatoval hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga. Bulík sa takto nezvyčajne zapojil do výcviku 3. mechanizovanej roty 11. mechanizovaného práporu z Martina v okamihu, keď cvičili boj o budovu a ovládnutie budovy, čo je jedna z epizód výcviku boja v zastavanej oblasti. Po nej sa Bulík zaujímal o názory a námety vojakov na zlepšenie ich taktického správania sa na bojisku.

S riadiacim cvičenia diskutoval Bulík o využití plánovacích dokumentov cvičenia pre ďalšie jednotky. „Pri súčasných sťažených finančných podmienkach, v akých pôsobia a aj v budúcom roku budú pôsobiť naše ozbrojené sily, sú všetky vytvorené dokumenty cvičenia dôležitým zdrojom informácií a návodom na vykonávanie štábnych nácvikov aj ďalších jednotiek OS SR. Zároveň budú slúžiť na štúdium v procese prípravy jednotiek na činnosti, ktoré sú potrebné na zvyšovanie ich spôsobilostí,“ povedal Bulík.

Podľa hlavného poddôstojníka ozbrojených síl Richarda Fabriciusa je boj v zastavanej oblasti jednou z celého zoznamu úloh, ktoré musí 11. mechanizovaná práporná skupina zvládnuť, aby bola úspešne certifikovaná medzinárodnou previerkovou komisiou aliancie NATO. „Zoznam certifikačných spôsobilostí je obsiahly a obsahuje úlohy z ofenzívnych, stabilizačných ako aj humanitárnych operácií,“ vysvetlil Fabricius. Napríklad pri stabilizačných operáciách cvičia vojaci vykonávanie patrol, činnosť na kontrolnom bode či ovládanie davu. Príprava na takúto certifikáciu, ktorá sa uskutoční v októbri tohto roka v Lešti, je záležitosťou viac ako jedného roka, keďže k nej patrí aj príprava štábov, rozhodcovských skupín a scenárov. Certifikáciu robia pomocou merateľných ukazovateľov na základe štandardizovaných kritérií NATO.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír BulíkMilan Vanga