BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS vyzýva ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera, aby stiahol z legislatívneho procesu návrh novely zákona o službách zamestnanosti. Tento legislatívny návrh totiž opozičná strana považuje za škodlivý.
„Prichádza rad opatrení, ktoré znemožňujú pracovať absolventom a malým podnikateľom, aj zdravotne postihnutým občanom,“ uviedol na tlačovej besede podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec.
Rezort práce podľa neho navrhuje znížiť a obmedziť príspevok na absolventskú prax, či príspevok na založenie živnosti.„Rušia sa tiež dohody pre nezamestnaných a vláda prichádza aj so zrušením dvanástich opatrení, ktoré fungujú ako nástroje na podporu zamestnanosti,“ upozornil.
Ako príklad uviedol zrušenie dávky počas vzdelávania a prípravy pre trh práce. „Ministerstvo práce robí všetko pre to, aby na Slovensku bolo práce menej,“ tvrdí Štefanec.
Plánované zmeny v aktívnej politike trhu práce skritizoval aj predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Nepáči sa mu najmä zákaz práce na dohodu pre nezamestnaných evidovaných na úradoch práce. „Vláda neváha aj tomu najväčšiemu chudákovi zobrať posledné euro, ktoré si dokáže zarobiť, aby získala peniaze do štátnej kasy,“ povedal.
Všetky vlády v Európe podľa Kaníka prijímajú opatrenia, ktoré oživia trh práce a podnietia tvorbu pracovných miest. „Vláda socialistov ide v úplnom protismere. Zabíja ekonomiku, zabíja hospodársky rast a vyháňa pracovné miesta zo Slovenska,“ upozornil.
Osem príspevkov stopnú
Kaník kritizuje aj to, že o priznaní niektorých príspevkov majú rozhodovať komisie. „Komisia sú konkrétni ľudia, ktorí subjektívne rozhodnú, komu sa príspevok dá. Je to živná pôda pre malú okresnú korupciu, ktorá nám opäť bude prekvitať,“ dodal šéf klubu SDKÚ-DS.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje, aby od začiatku apríla budúceho roka nemali nezamestnaní automatický nárok na osem príspevkov. Má ísť o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť, príspevok na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača o zamestnanie, príspevok na vykonávanie absolventskej praxe, či o protipovodňový príspevok.
O poskytnutí týchto príspevkov nezamestnanému má rozhodovať výbor pre otázky zamestnanosti a následne ich poskytnutie má schvaľovať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o službách zamestnanosti, ktorý predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Okrem toho sa má dvanásť súčasných nástrojov aktívnej politiky trhu práce zrušiť, a to z dôvodu nízkej miery ich využívania a nedostatku finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu určených na aktívnu politiku trhu práce.
Úrady práce by už nemali ďalej poskytovať dávku počas vzdelávania a prípravy pre trh práce a počas prípravy na pracovné uplatnenie občana so zdravotným postihnutím, príspevok na zapracovanie znevýhodneného uchádzača o zamestnanie, príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami, príspevok na podporu vytvárania a udržania pracovných miest v sociálnom podniku, či príspevok na podporu regionálnej a miestnej zamestnanosti.
Zmeny by mali nastať aj pri samotnom poskytovaní viacerých príspevkov. Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť (SZČ) sa má podľa nových pravidiel poskytovať na dve etapy, a to 60 % po podpise dohody a 40 % po roku prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti.
Povinnosť prevádzkovať podnikanie sa má predĺžiť z najmenej dvoch na najmenej tri roky. Poberatelia tohto príspevku by mali predkladať ročné správy o prevádzkovaní SZČ počas trvania dohody. Obdobie opätovného nároku na poskytnutie príspevku sa má predĺžiť z piatich na osem rokov.
Bez príjmu z dohody
Rezort práce chce tiež zamedziť špekulatívnemu vstupu do evidencie uchádzačov o zamestnanie občanom, ktorí pozastavili SZČ, tým, že príspevok sa im môže poskytnúť až po 12 mesiacoch vedenia v evidencii uchádzačov. Má sa tiež ustanoviť maximálna výška príspevku, ktorú určí úrad práce a sociálnych vecí.
Pri príspevku na vykonávanie absolventskej praxe chce ministerstvo práce zaviesť podmienku pre vykonávanie absolventskej praxe iba na dosiahnuté vzdelanie v príslušnej skupine učebných alebo študijných odborov.
Novelou zákona sa má zrušiť veková hranica uchádzačov o zamestnanie do 26 rokov a na účely tohto príspevku používať zavedenú definíciu absolventa školy. Rezort tiež navrhuje znížiť výšku paušálneho príspevku zo sumy životného minima na 65 % zo sumy životného minima.
Evidovaní nezamestnaní si okrem toho od apríla budúceho roka na dohodu už zrejme neprivyrobia. Ministerstvo práce a sociálnych vecí totiž navrhuje zrušiť pre nezamestnaných možnosť mať príjem z dohody do 143,4 eura mesačne.
„Vykonávanie zárobkovej činnosti na základe dohôd mimo pracovného pomeru nemotivuje uchádzačov o zamestnanie hľadať si riadne platené zamestnanie na základe pracovného pomeru ani zamestnávateľov vytvárať riadne pracovné miesta,“ upozorňuje ministerstvo.