BERLÍN 11. mája (WEBNOVINY) – Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v utorok odmietol návrhy, že Grécko by malo opustiť eurozónu. „Všetko je lepšie ako odchod Grécka z eurozóny,“ povedal Schäuble. Minister financií a Volker Kauder, šéf poslaneckého klubu Merkelovej kresťanských demokratov (CDU), tiež kritizovali Hansa-Wernera Sinna, šéfa inštitútu Ifo, za to, že verejne navrhol vystúpenie Grécka z eurozóny. Túto myšlienku označili za nezmysel, pretože grécky dlh v mene euro by začal v prípade predstavenia inej, oveľa slabšej meny, výrazne rásť.
Schäuble tiež informoval, že žiadne rozhodnutie o ďalšej finančnej pomoci pre Grécko sa neuskutoční, kým predstavitelia Európskej Únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) nezverejnia správu o napĺňaní existujúceho záchranného plánu.
Misia EÚ a MMF rozhodne o uvoľnení ďalšej tranže pre Grécko
Predstavitelia Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF) v stredu pricestovali do Atén, aby zhodnotili plnenie úsporného programu a prípadne odsúhlasili uvoľnenie ďalšej tranže pre krajinu, pričom na ten istý deň grécke odbory vyhlásili generálny štrajk proti úsporným opatreniam. Grécko sa minulý rok dohodlo s EÚ a MMF na mimoriadnom úverovom balíku v sume 110 mld. eur, ktorý krajinu zachránil od bankrotu. V súčasnosti sa rozhoduje o uvoľnení piatej tranže z balíka v sume 12 mld. eur. Grécko bude potrebovať v blízkej dobe na svoje financovanie 13,7 mld. eur, a ak EÚ a MMF neodsúhlasia uvoľnenie ďalšej tranže z mimoriadneho úveru, krajina sa dostane do situácie rovnajúcej sa bankrotu.
Rok od získania mimoriadneho balíka pomoci sú investori presvedčení, že pomoc Grécku nie je dostatočná, a ak mu zahraniční veritelia neposkytnú ďalšie prostriedky bude musieť reštrukturalizovať svoj dlh, čo by negatívne zasiahlo aj súkromných držiteľov gréckych dlhopisov. Vládni predstavitelia krajín eurozóny vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej tvrdia, že pred tým, ako podniknú ďalšie opatrenia, čakajú na výsledky misie EÚ a MMF v Grécku.
Ďalší generálny 24-hodinový štrajk a masové protesty sú odpoveďou na nové škrty v rozpočte, ktoré má parlament odhlasovať do konca mája. Akciu zvolal najväčší odborový zväz GSEE spolu s odbormi verejného sektora ADEDY. GSEE vo vyhlásení uviedla, že štrajk je vyjadrením „ostrého protestu proti nespravodlivej a krutej politike vlády, ktorá spôsobila nárast nezamestnanosti, porušuje pracovné právo a plytvá národným bohatstvom, pričom nedokáže zastaviť recesiu“.