SaS môže prísť o poslanecký klub a stratí výhody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sulík
Predseda SaS Richard Sulík. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Ak z SaS odídu viac ako traja poslanci, liberáli môžu prísť o svoj poslanecký klub v parlamente. Dnes má poslanecký klub SaS 11 členov, a na vznik klubu treba aspoň osem poslancov. Predseda SaS Richard Sulík vyzval vo štvrtok Jozefa Kollára a jeho sympatizantov na odchod zo strany.

„Rokovací poriadok parlamentu rieši vznik poslaneckého klubu, na ktorý treba minimálne osem poslancov. Nerieši však jeho zánik. Ak poslanecký klub nemá osem poslancov, podľa môjho názoru nespĺňa podmienku, aby ako klub existoval,“ myslí si podpredsedníčka parlamentu a predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková. Ak by počet poslancov SaS klesol pod číslo osem, podľa Laššákovej by o situácii mali diskutovať vo vedení národnej rady.

Podpredseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan pripomenul, že nie všetko rieši zákon alebo rokovací poriadok, v takom prípade prichádzajú na rad zvyklosti. V národnej rade podľa jeho slov existuje precedens v obdobnom prípade, keď sa počas vlády Ivety Radičovej v roku 2011 rozpadol poslanecký klub SNS.

Hoci ústavnoprávny výbor vtedy prijal nezáväzné stanovisko, že osem členov poslaneckého klubu je potrebných nielen na vznik, ale aj na jeho existenciu, vtedajší predseda parlamentu Richard Sulík poslanecký klub národniarov nerozpustil a do konca volebného obdobia fungoval so siedmimi poslancami.

Ešte v roku 2001 bola situácia opačná, aj vtedy po rozpade poslaneckého klubu SNS ústavnoprávny výbor nezáväzne rozhodol, že nielen na vznik, ale aj na celú existenciu klubu treba minimálne osem poslancov. Poslanecký klub SNS vtedy zanikol.

O zániku poslaneckého klubu SaS by podľa Abrhana pravdepodobne muselo rozhodnúť plénum parlamentu hlasovaním, čo by nepovažoval za šťastné a prispievajúce k politickej stabilite. Do budúcich volebných období sa podľa jeho slov môže v tejto veci upraviť rokovací poriadok, aby problematiku vzniku a zániku poslaneckého klubu riešil jednoznačne.

Prípadným koncom klubu by SaS prišla o viacero výhod – účasť na grémiách národnej rady, pravidelný finančný príspevok či rokovaciu miestnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana LaššákováPavol AbrhanRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita