BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – Prvostupňový Krajský súd v kosovskom meste Gnjilane vynesie 3. decembra verdikt o extradičnej žiadosti, ktorou chce Slovensko dostať k nám na výkon trestu Bakiho Sadikiho.
Pre agentúru SITA to uviedol predseda súdu Zhdi Haziri s tým, že konanie sa dnes už začalo.
Podľa jeho slov však na pojednávaní obhajca Sadikiho požiadal, aby si jeho klient mohol preštudovať rozsudky, na základe ktorých bol u nás odsúdený za drogovú trestnú činnosť.
Preto prípad odročili. Protistrana pritom navrhovala vydanie Sadikiho. Predseda Gnjilanského súdu sa nechcel vyjadrovať k tom, či môže v tomto prípade zohrať nejakú úlohu skutočnosť, že Slovensko neuznalo Kosovo. Zdôvodnil to tým, že ide o politickú otázku. O právnej stránke sporu bude rozhodovať trojčlenný senát jeho súdu.
Slovenský rezort diplomacie doterajší vývoj súdneho procesu nekomentuje.
„Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej sleduje činnosť orgánov kosovskej administratívy v prípade žiadosti Slovenska o extradíciu Bakiho Sadikiho. Nechceme a žiadnym spôsobom nebudeme komentovať rozhodnutie súdu v Gnjilane o odložení pojednávania na začiatok decembra,“ uviedol hovorca MZV Boris Gandel.
Sadikiho zadržali v kosovskom Gnjilane v októbri. Slovenské orgány potom poslali žiadosť o jeho vydanie aj s extradičnými materiálmi do Kosova, kde ho náš styčný úrad odovzdal medzinárodnej misii EULEX. Tá ich posunula prištinskej administratíve. Šéf slovenskej diplomacie po zadržaní vyslovil predpoklad, že Sadiki by mohol byť na Slovensko vydaný o niekoľko dní.
„Nič tomu nebráni, treba splniť isté administratívne záležitosti, na ktorých sa pracuje, a vo chvíli, keď to bude urobené, neexistuje žiadna prekážka pre to, aby k vydaniu došlo,“ povedal vtedy Lajčák a dodal, že to „diplomaticky vidí na 100 percent“.
S kosovskými partnermi je v kontakte niekoľkokrát denne. Rovnako intenzívne komunikuje s veliteľom Misie Európskej únie EULEX (The European Union Rule of Law Mission in Kosovo), ktorá je tiež do celého prípadu zapojená ako sprostredkovateľ. Keďže Slovenská republika neuznáva oficiálne samostatné Kosovo, nemôže s ním oficiálne na inštitucionálnej rovine komunikovať.
Sadiki bol hlavou albánskeho drogového gangu na Slovensku, ktorá k nám pašovala heroín z Turecka. Krajský súd v Prešove 21. septembra 2011 zamietol jeho odvolanie a potvrdil mu 22-ročný trest väzenia, ktorý mu vymeral okresný súd. Sadikiho súdili na úteku, jeho spoluobžalovaní Juraj Jambrich a Ján Cibula dostali trest po 15 rokov.
Video: Odvolací súd zamietol odvolanie Bakiho Sadikiho (21. septembra 2011 )
Trojica mužov pôsobiaca vo Vysokých Tatrách ako organizovaná skupina v rokoch 2007 až 2008 dovážala najprv cez Poľsko, neskôr priamo z Turecka na Slovensko a ďalej distribuovala do Švajčiarska, Talianska a Poľska heroín. Išlo najmenej o šesť prípadov dovozu a prevozu heroínu a najmenej o 120 kilogramov drogy. Opiát pašovali v letných šľapkách.
Polícia zachytila desať kilogramov heroínu v penzióne Casa Dolce v Starom Smokovci, ktorý mal v prenajme na reštauračné účely Juraj Jambrich so svojím obchodným partnerom.
Penzión susedil s barom a diskotékou Albas, ktorý prevádzkoval Baki Sadiki. Z pašovaného heroínu bolo možné vyrobiť vyše 336-tisíc jednorazových dávok omamnej látky, za ktorú by mohli získať 3,350 mil. eur. Predseda senátu krajského súdu uviedol, že také množstvo heroínu súdna prax v tomto regióne ešte nezaznamenala.