Ruský armádny predstaviteľ v pondelok obvinil USA a ich spojencov v Severoatlantickej aliancii (NATO) z „provokatívnych“ vojenských cvičení blízko ruských hraníc.
Viac o téme: Koronavírus
Generálplukovník Sergej Rudskoj z generálneho štábu ruskej armády uviedol, že v tejto veci poslalo Rusko NATO formálny list, v ktorom navrhlo znížiť vzájomné vojenské aktivity na obdobie pandémie nového koronavírusu, ale aliancia nespolupracovala. Napriek tomu sa však Rusko podľa jeho slov rozhodlo tento rok nevykonávať žiadne vojenské cvičenia pri hraniciach s členskými krajinami NATO.
Vzdušná obrana Ruska je v pohotovosti
Rudskoj konkrétne menoval nedávne manévre NATO v Barentsovom mori, ktoré podľa neho napodobňovali útoky na ruskom území a zachytávanie ruských medzikontinentálnych balistických rakiet. Podľa neho to boli prvé takéto cvičenia aliancie od studenej vojny.
Vojenská prehliadka ku Dňu víťazstva sa uskutoční koncom júna, oznámil prezident Putin
Predstaviteľ z generálneho štábu zároveň poukázal na zvýšený počet letov strategických bombardérov pri ruských hraniciach počas minulého mesiaca, pričom vraj vôbec prvý prelet nad Ukrajinou prinútil Rusko, aby mala vzdušnú obranu v pohotovosti a pripravené stíhačky.
Vzájomné obviňovanie krajín a NATO
Rusko aj aliancia sa navzájom obviňujú z vykonávania destabilizačných vojenských cvičení v pohraničí. Moskva sa tiež opakovane sťažuje na nasadenie jednotiek NATO pri ruských hraniciach, čo je podľa nej hrozba pre bezpečnosť krajiny.
Moskva začala v súvislosti s pandémiou uvoľňovať opatrenia, otvárajú sa obchody a parky
Spojené štáty a ďalší členovia NATO zase opakovanie tvrdia, že ruské stíhačky robia nebezpečné manévre, keď sledujú ich lietadlá, čo ruská armáda odmieta.
Moskva je otvorená rokovaniam
Podľa Rudskoja je Moskva otvorená rokovaniam o minimálnej vzdialenosti a pravidlách komunikácie počas stretnutí vojenských lodí a lietadiel patriacich Rusku a NATO.
Slovensko má mať novú bezpečnostnú a obrannú stratégiu, odborník navrhuje pravidelnú aktualizáciu
Vzťahy medzi Ruskom a Západom sa zhoršili po ruskej anexii Krymu v roku 2014, ako aj pre podporu separatistických povstalcov na východe Ukrajiny zo strany Moskvy.