AMSTERDAM 20. apríla (WebNoviny.sk) – Holandský súd v stredu zvrátil rozhodnutie arbitrážneho tribunálu zaväzujúce Rusko vyplatiť akcionárom skrachovanej ruskej ropnej spoločnosti Jukos 50 mld. USD. Stály arbitrážny tribunál v Haagu nemal právomoc rozhodovať v tejto záležitosti, uviedol súd podľa agentúry Reuters. Tribunál vyniesol pôvodný verdikt v roku 2014. Moskva ho napadla tento rok vo februári.
Panel sudcov haagského arbitrážneho tribunálu v júli 2014 konštatoval, že ruské súdy pod tlakom vládnych úradov nechali zbankrotovať spoločnosť Jukos a jej majiteľa Michaila Chodorkovského, ktorý mohol vláde politicky konkurovať, poslali do väzenia. Tribunál sa kauzou začal zaoberať v roku 2005.
Kedysi prosperujúci koncern Jukos, ktorý mal hodnotu zhruba 40 mld. USD, sa dostal do krachu po tom, čo voči nemu ruské úrady vzniesli dodatočné požiadavky na platenie daní. Po znárodnení väčšinu aktív Jukosu prevzal najväčší producent ropy v krajine, spoločnosť Rosnefť, kontrolovaný blízkym spojencom prezidenta Putina Igorom Sečinom.
Šéf firmy Chodorkovský sa v roku 2003 dostal do väzenia za daňové podvody a inú ekonomickú kriminalitu. Podľa obhajcov a opozičných médií bolo skutočným dôvodom jeho uväznenia to, že financoval opozíciu voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Chodorkovského prepustili na slobodu v decembri 2013.
(1 EUR = 1,1343 USD)