MOSKVA 19. mája (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin nariadil údajne vojenským silám, ktoré sa zúčastnili na cvičeniach v troch regiónoch hraničiacich s Ukrajinou, návrat na základne, kde sú permanentne nasadení.
V pondelok o tom informovala ruská tlačová agentúra Interfax. Zatiaľ nie je jasné, či skutočne ubudne vojakov na hranici s Ukrajinou, kde sa podľa NATO nachádza okolo 40 000 členov ruských ozbrojených síl.
Aliancia stále nevidí sťahovanie ruských vojakov
Aliancia už uviedla, že nevidí žiadne náznaky sťahovania ruských vojakov z hraníc. „Nepostrehli sme žiadny pohyb, ktorý by (tieto správy) potvrdzoval,“ povedal predstaviteľ aliancie pod podmienkou anonymity.
Putin už 7. mája oznámil, že stiahol vojakov z ukrajinských hraníc, Severoatlantická aliancia a Spojené štáty to však rovnako dementovali. Nenaznačujú to ani zverejnené satelitné snímky.
—-> TU.
Ruský prezident Vladimir Putin a generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun prediskutujú krízu na Ukrajine a ďalšie témy počas stretnutia, ktoré sa uskutoční v utorok v čínskom Šanghaji. Informovala o tom ruská tlačová agentúra ITAR-TASS citujúca Putinovho hovorcu Dmitrija Peskova.
Pan sa už v Číne nachádza a Putin, ktorý sa sporí so Západom o budúcnosť Ukrajiny, začne svoju dvojdňovú návštevu krajiny v utorok. Počas nej by mal s čínskymi predstaviteľmi podpísať viacero dohôd. Západ obviňuje Putina z podnecovania napätia a nepokojov na Ukrajine, čo Kremeľ odmieta.
NATO nenasadí jadrové zbrane ani vojakov na východ Európy
Severoatlantická aliancia napriek aktuálnej kríze na Ukrajine neplánuje umiestňovať jadrové zbrane ani veľké počty vojakov na území krajín strednej a východnej Európy. Potvrdil to v pondelok generálny tajomník NATO Anders Rasmussen.
Podľa jeho slov tak aliancia neplánuje porušiť dohodu s Ruskom spred 17 rokov. V nej sa NATO zaviazala k neumiestňovaniu strategických zbraní a vojakov na území krajín, ktoré do vojenského bloku začali vstupovať po roku 1999. Dánsky expremiér však skonštatoval, že ruské konanie na Ukrajine vytvorilo „úplne novú bezpečnostnú situáciu v Európe a aliancia sa podľa nej musí zachovať“. To bude podľa neho téma septembrového summitu aliancie vo Walese.
Ruský minister a eurokomisár preberú ukrajinský plyn
Aliancia v apríli prerušila všetku praktickú spoluprácu s Ruskom na protest proti marcovému pričleneniu ukrajinského polostrova Krym k Rusku. Začiatkom mája navyše zverejnila úvahy o trvalom rozmiestnení svojich vojakov v strednej a východnej Európe, pričom Poľsko o stálu prítomnosť síl NATO už požiadalo. Podľa Moskvy by sa jednalo o porušenie zmluvy z roku 1997. Podľa predstaviteľov NATO však Rusi anexiou Krymu porušili časť zmluvy, kde obe strany sľúbili nepoužitie sily voči inému štátu.
Neznáma ozbrojená skupina zajala na východe Ukrajiny občana Maďarska, ktorý prechádzal cez jednu z tamojších nepokojných oblastí autom s maďarskou poznávacou značkou.
Tlačovú agentúru MTI o tom v pondelok informovalo maďarské Protiteroristické centrum (TEK), podľa ktorého nemenovaný muž skončil v rukách ozbrojencov za nejasných okolností.
Centrum patriace pod maďarské ministerstvo vnútra vo vyhlásení uviedlo, že daná oblasť je „dejiskom ozbrojeného konfliktu“ a v súlade s „medzinárodnými pravidlami a protokolom“ do nej preto vyslalo jednu zo svojich špecializovaných jednotiek.
Misia sa uskutočňuje v koordinácii s maďarským rezortom zahraničných vecí a Budapešť v tejto záležitosti nezabudla kontaktovať ukrajinské orgány, dodáva TEK.