MOSKVA 17. marca (WEBNOVINY) – Rusko posiela na Krym nadzvukové bojové lietadlá typu Tu-22M3, ktoré sú schopné niesť jadrové zbrane. V exkláve Kaliningrad zas rozmiestňuje strategické balistické rakety Iskander a ďalšie stíhačky. Informujú o tom ruské agentúry Interfax a TASS.
—-> TU.
Rusko podľa Šojgua čelí novým hrozbám
Vyslanie bombardérov na anektovaný Krymský polostrov je súčasťou strategických vojenských cvičení, ktoré Moskva v týchto dňoch uskutočňuje v európskej časti krajiny.
„V rámci previerky bojaschopnosti ozbrojených síl budú na Kryme nasadené strategické bojové lietadlá Tu-22M3,“ cituje agentúra TASS vyhlásenie ruského ministerstva obrany. Raketové systémy Iskander, ktoré majú dolet asi 400 kilometrov, dopravia do Kaliningradu vojenské námorné lode Severnej Flotily.
Únia v postojoch nepoľaví, anexiu Krymu Ruskom neuzná
Od krymského referenda prešiel rok, rozdelilo Západ a Rusko
Putin nariadil previerku bojaschopnosti Severnej flotily
Ruský prezident Vladimir Putin nariadil bleskovú previerku bojaschopnosti Severnej flotily a Západného vojenského okruhu. Manévre potrvajú päť dní. Zúčastní sa na nich takmer 40-tisíc vojakov, 41 vojnových lodí, 110 lietadiel a 15 ponoriek.
„Hlavnou úlohou je zhodnotiť schopnosť Severnej flotily plniť úlohy pri zaistení vojenskej bezpečnosti Ruskej federácie v Arktickom regióne,“ povedal minister obrany Sergej Šojgu. Rusko podľa Šojgua čelí novým hrozbám, čo si vyžaduje zvýšenú pripravenosť jeho ozbrojených síl.
Moskva nevráti Krym Ukrajine
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok novinárom povedal, že Rusku nevráti Krym Ukrajine a to aj napriek hrozbám zo strany OSN, USA a EÚ, že zavedené ekonomické sankcie zostanú v platnosti. „Krym je regiónom Ruskej federácie a o našich regiónoch nebudeme diskutovať,“ zdôraznil dodal, že na polostrove neprebieha okupácia.
Krym sa do Ruska opäť vrátil 21. marca 2014, keď prezident Vladimir Putin podpísal zákon o jeho pričlenení k federácii. Tomuto kroku predchádzalo na polostrove úspešné referendum o odčlenení sa od Ukrajiny. V čase ľudového hlasovania už boli na Kryme prítomné ruské jednotky. Anexia Krymu vyvolala najvážnejšiu krízu medzi Západom a Ruskom od skončenia studenej vojny.
Vysoká predstaviteľka únie pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová v pondelok pri príležitosti prvého výročia konania referenda o odčlenení Krymu od Ukrajiny povedala, že Európska únia sa bude držať svojho doterajšieho postoja a neuzná anexiu Krymského polostrova Ruskom.
Zároveň vyhlásila, že v platnosti zostávajú aj sankcie uvalené v tejto súvislosti na Rusko. Podobne sa vyjadrila aj hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia Jen Psakiová, podľa ktorej USA sankcie nezrušia, kým bude Krym v ruských rukách.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.