Odporúčame:
Liberál Miškov prišiel v strane o kreslo, Sulík ho nechce
Lídrom strany SaS ostáva Richard Sulík
Ako informoval agentúru SITA, republiková rada rozhodla na základe jeho návrhu.
„Ako predseda strany som dal ním najavo, s kým chcem úzko spolupracovať na základe vzájomnej dôvery. Tento postup je logický a legitímny. Skutočnosť, že Juraj Miškov už nie je podpredsedom SaS, nezohľadňuje len môj osobný názor, ale aj názor väčšiny členov republikovej rady,“ zdôraznil Sulík.
Sulík predpokladá, že keby sa stal predsedom strany Jozef Kollár, postupoval by rovnako a snažil by sa mať takých podpredsedov, s ktorými sa mu dobre pracuje.
„Nikto by to nemohol označiť za krágľovanie, lebo by to bolo normálne, očakávané. Preto odmietam obvinenia, že odvolanie Juraja Miškova je krágľovaním,“ vyhlásil Sulík.
Kollár sa nechcel vyjadrovať, či jeho krídlo zo strany odíde. „Treba schladiť emócie, vývoj ukážu najbližšie týždne,“ povedal. Sulíkovu ponuku na post podpredsedu neprijal, pretože Sulík ho na kongrese pred desiatimi dňami označil za oportunistu. „Tým som chcel dokázať, že oportunistom nie som,“ povedal novinárom.
Podľa Sulíka, ak si Jozef Kollár ctí záväzky voči tým členom strany, ktorí ho volili, a snaží sa presadiť svoju predstavu o fungovaní strany a politiky, rovnako si aj on ctí záväzky voči členom, ktorí ho zvolili za predsedu SaS. Ich názor je tiež podstatný.
„Na zladenie našich odlišných predstáv je potrebná dobrá vôľa. Mne osobne nechýba. Vyjadril som ju aj návrhom na vymenovanie podpredsedov SaS,“ konštatoval.
„Brúsič“ Mihál chce zmierňovať hrany
Novozvolený podpredseda SaS Jozef Mihál chce v strane obrusovať hrany.
„Preskákal som už všeličo a mám dostatočný nadhľad, aby som vedel niektoré veci zmierňovať, obrusovať hrany a prinášať vlastné pohľady, kam má smerovať SaS,“ povedal dnes pre agentúru SITA
Mihál už raz bol podpredsedom strany, ale po parlamentných voľbách v roku 2012 sa funkcie vzdal. Teraz funkciu prijal, pretože cítil dostatočnú podporu.
„Hlasovalo za mňa 140 členov, teda ľudia z oboch táborov,“ konštatoval.
Mihál zdôraznil, že každý sa môže slobodne rozhodnúť, či zostane v SaS. „Komu nevyhovuje SaS pod vedením Sulíka a odíde, budem to chápať a rešpektovať. Ak niekto odíde, zaželám mu veľa šťastia. Ak sa rozhodnú postaviť nový politický projekt, možno bude náš protivník a možno sa niekedy znovu politický zídeme,“ konštatoval. Spoločným cieľom by však mala podľa neho byť porážka tyranie väčšiny Roberta Fica, pretože je to chobotnica, ktorá presakuje všade. „To je náš politický súper, na ktorého by sme sa mali zamerať,“ dodal.
Prirodzený proces vs. valcovanie
Martin Chren odvolanie Miškova jednoznačne vníma ako krágľovanie, pretože nebol na to uvedený žiaden dôvod.
„Vnímam to ako začiatok valcovania,“ povedal pre agentúru SITA s tým, že najhorším pocitom je vidieť ako niekto z „ješitnosti“ hubí vlastné dieťa.
„Včera (v pondelok, pozn. SITA), keď som to zažil v priamom prenose, som mal veľmi nepríjemný pocit,“ povedal.
Začiatok krágľovania odmieta podpredseda SaS Ľudobír Galko.
„Bol to prirodzený proces, pretože už pol roka sme hovorili, že po voľbe predsedu na kongrese, si nový predseda zvolí svoj nový tím, čo sa udialo. Ak by bol úspešný Kollár, urobil by to isté. Ponuka od Richarda bola veľkorysá, pretože o mne bolo známe, že som podporoval Sulíka, Mihál sa javil vždy ako neutrálny a na tretiu stoličku navrhol Kollára, ktorý si to zaslúžil, pretože získal veľký počet hlasov ako vyzývateľ,“ povedal Galko.